Apple özel etkinliği ile merakla beklenilen yeni iPad Pro tablet modellerinin tanıtımı gerçekleştirildi. Peki, yeni 11 inç ve 12.9 inç iPad Pro özellikleri neler?

11 inç ve 12.9 inç ekranlı yeni iPad Pro özellikleri

Ana Ekran tuşunun yerini Face ID yüz tanıma özelliğinin aldığı, yuvarlatılmış köşeler ve uçtan uca genişleyen LCD ekranlar ile gelen yeni iPad Pro modelleri fazlalıklarından kurtulmuş olarak karşımıza çıkıyor. Cihazların ekranlarında iPhone XR duyurulan Liquid Retina ekran teknolojisin bulunduğunu belirtelim. Artık ekran seçenekleri olaraksa 10.5 inçlik modelin yerini 11 inç alıyor. Diğer büyük ekranlı model ise yine 12.9 inç sunuyor. Merak edenler için 12.9 inç model 5.9 mm kalınlık ile yüzde 15 daha ince ve yüzde 25 daha az kütleye sahip. FaceID ise hem dikey hem de yatay konumda çalışabiliyor. Cihazın arayüzü ise iPhone X ile başlatılan kullanımla aynı.

11 inç ve 12.9 inç yeni iPad Pro özellikleri

Gücünü 7 nm üretilen 8 çekirdekli Apple A12X Bionic işlemciden alan ürün önceki nesle göre çok daha fazla performans sunuyor. Son nesil nöral motor, gelişmiş artırılmış gerçeklik yetenekleri, yüksek grafik performansı da yenilikler arasında. Ürünün performansı harika grafiklerle oyun oynamaya da izin veriyor. Ayrıca, Photoshop ve AutoCAD de adeta bilgisayardaki gibi kullanılabiliyor.

1 TB’a kadar dahili depolama seçenekleri sunan ürün, USB-C bağlantısı üzerinden iPhone’unuzu şarj etmenizi de sağlıyor. 5K ekranlar için desteği de özellikle belirtelim. Gigabit LTE, dört hoparlör, 7MP ön ve 12 MP arka kamera, Bluetooth 5.0 diğer detaylar arasında. Batarya süresi olaraksa 10 saat bilgisi paylaşılıyor.

11 inç ve 12.9 inç yeni iPad Pro özellikleri

LTE içinse eSIM teknolojisine geçiş yapılmış durumda. Yani SIM kart yok. Bu teknolojinin ülkemizde desteklenmiyor oluşu ise kafamızda soru işareti yaratıyor. Ülkelere göre farklı versiyonlar olur mu bilemiyoruz.

Yeni Apple Pencil yenilikleri neler?

İkinci nesil Apple Pencil artık gerçek bir kaleme çok daha fazla benziyor. Manyetik olarak iPad’e tutunabilen ürün kablosuz olarak şarj olabiliyor. Kaleme iki kez tıkladığınızda modlar arası geçiş de özellikle çizim yapanları oldukça memnun edecek. Yeni Smart Keyboard Foleo da iPad ile manyetik olarak birleşiyor ve iki farklı ekran açısı sunuyor. Bu sayede tabletinizi adeta dizüstü gibi kullanabiliyorsunuz.

11 inç ve 12.9 inç ekranlı yeni iPad Pro fiyatı ve çıkış tarihi

64/256/512/1 TB depolama kapasitesi seçenekleri bulunan 11 inç iPad Pro fiyatları 5,899 TL’den başlarken, 12.9 inç iPad Pro fiyatları ise 7,399 TL’den başlıyor. Yurtdışı çıkış tarihi ise 7 Kasım olarak açıklandı. Yeni Apple Pencil ise 929 TL fiyatla satılacak. Yeni Smart Keyboard Folio içinse modele göre 1,299 TL ve 1,429 TL daha ödenmesi gerekecek. Ülkemiz için çıkış tarihi ise henüz belirsiz.