Sotheby’s tarafından açık artırmaya sunulacak olan üst düzey viski koleksiyonu için 4 milyon doların üzerinde teklif gelmesi bekleniyor. Toplanmasının 20 yıldan uzun sürdüğü ifade edilen koleksiyonda Macallan Fine ve Rare serisinden 178 şişe de bulunuyor. 60 yıllık Macallan 1926 Cask #263 ise tam bir baş yapıt. Bu özel seriden sadece 40 şişe olduğunu ve 10 yıldan uzun süredir bu seriden bir şişenin açık artırmaya çıkmadığını belirtmekte fayda var.

Koleksiyondaki 50 yıllık Springbank 1919, Mortlach ve Glenlivet’ten 70 yıllık G&M Generations şişelemeleri, tam set Macallan Fine and Rare Miniature şişeleri de dikkat çekiyor. Bunların ayrıca, duvara monte edilebilir özel el kapımı kilitli dolapları da bulunuyor. 1957’de sadece 12 adet sunulan 54 yıllık Bowmore “Crashing Waves” viskinin 1 numaralı şişesi de nadide parçalardan.

27 Eylül tarihinde başlayacak olan açık artırma süreci 24 Ekim tarihinde sona erecek. Bakalım bu efsane viskiler için gelecek son teklif ne olacak? Sotheby’s sayfasına ise buradan erişebilirsiniz.