İngiliz otomobil üreticisi Lotus, Exige modelinin 20. yaşını sınırlı sayıdaki Sport 410 20th Anniversary ile kutluyor. Lotus Exige Sport 410 20th Anniversary süper şarjlı 3.5 litrelik V6 motoru ile 410 beygir güç ve 420 Nm tork üretebiliyor.

Motorunun verdiği güç ile 0-100 km/s hıza sadece 3.3 saniye gibi kısa bir sürede çıkabilen araçta herhangi bir mekanik güncelleme bulunmuyor. Araç sadece 20 yıllık mirasını yansıtmak için elden geçirilmiş.

Lotus, gövde renginde tavan panelleri, yan hava giriş bölmeleri ve eşleşen bir arka kanat ile arka tekerleğin önündeki siyah köpekbalığı yüzgeci taş çip koruyucuyu arabaya ekleyen 2000 yılındaki Exige Series 1 modelini referans almış. 20 sayısı da aracın çeşitli yerlerinde kendisine yer buluyor.

Exige Sport 410 20th Anniversary için 3 farklı renk seçimi yapılabilecek. Bunlar ise yine Exige Series 1’e referans olan Chrome Orange, Laser Blue ve Calypso Red. Bunlara ek olarak, Lotus şirketin imzası olan Norfolk Yellow’a saygı duruşu olarak Saffron Yellow tonuna veya Motorsport Black ya da Artic Silver renklerine de boyayabilecek.

Nitron üç yollu ayarlanabilir amortisörler standart olarak geliyor, yani sürücüler süspansiyonu yarış modundan yol sürüşüne özelleştirebilecek. Bluetooth, hız sabitleyici, ultra hafif dövme alaşımlı jantlar ve Alcantara direksiyon simidine sahip bir DAB dijital radyo da standart olarak sunuluyor. Karbon fiber eşik kaplama, hafif lityum iyon pil ve titanyum hafif egzoz ise isteğe bağlı ekstralar.

Bu yılın sonunda çıkacak olan Lotus Exige Sport 410 20th Anniversary’nin fiyatı ise 79.900 sterlin.