Japonya merkezli Suntory en yaşlı tek malt viskisini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Sadece 100 şişe satışa sunulacak olan 55 yıllık Yamazaki viski tabii ki şimdiden büyük heyecan yarattı. 55 yıllık Suntory Yamazaki ise 27.504 dolar fiyat etiketi taşıyacak. 2005 yılında ise 50 yıllık bir ekspresyonun 9.168 dolara alıcı bulduğunu da not olarak düşelim.

Japonya’nın Osaka şehrindeki ilk malt viski damıtımevinde üretilen ve mizunara ile beyaz meşe fıçılarda olgunlaştırılan 55 yaşındaki Yamazaki olgun tatlı ve odunsu lezzetler sunarken uzun bir bitişe sahip.

Bu şişeye sahip olmak için sadece 27.000 dolara sahip olmak da yeterli değil. Alıcıların çekilişle belirleneceği ifade ediliyor. Sadece Japonya adresleri üzerinden kabul edilecek başvurular 5 Şubat tarihinde başlayacak ve 14 Şubat’ta bitecek. Üzerine alıcısının ismi basılacak şişelerin teslimi ise 30 Haziran’da gerçekleştirilecek.

Suntory uzunca bir süre Yamazaki markası altında yeni bir şey sunamama endişesi taşıdıklarının da altını çiziyor. Şirketin birçok ürününün gördüğü yoğun ilgi sonucunda stok sıkıntısı yaşadığını ve artık yaş ibaresi olmayan şişeler çıkarttığını hatırlatalım.