Sıkışık şehir trafiğinde stres yaşatmayacak olan Audi AI:ME konsepti adeta herkesin hayallerindeki otonom sürüş teknolojisi destekli yolculuk deneyimini vadediyor. 2019 Auto Shanghai etkinliğinde tanıtılan yeni Seviye 4 otonom konsept otomobil, daha küçük yapısı ve şehir trafiğinde sorun yaşatmayacak daha kişisel vizyonu ile dikkat çekiyor.

Adeta bir koza gibi tasarlanmış olan otomobil tek parça ön ızgarası, fütüristik LED farları ve geniş görüş açısı ile genel anlamda Audi tasarım diline bağlılığı sürdürüyor. Yayalara ve yollardaki diğer araçlara Level 4 otonom sistemlerinin bir sonraki adımda ne yapacağı konusunda ikaz veren farklı renk ve desenler sunan ışıkları da oldukça işlevsel. 4.26 m uzunlukta ve 1.82 m genişlikteki otonom aracın Audi A4’ten daha kısa olduğunu da belirtelim.

Elektrikli sürüş sağlayan Audi e-tron sistemi ile daha az güç aktarım organına ihtiyaç duyulması sayesinde iç alanın geniş tutulması sağlanıyor. Arka lastiklere güç veren elektrik motor 125 kW yani 170 beygir güç üretiyor. Çelik, alüminyum ve plastik kullanılan hafif gövde ve 23 inç jantlar da dikkat çekici. 3 boyutlu OLED monitör, sanal gerçeklik deneyimi, dokunmatik yüzeyler ve daha fazlası ile Audi AI:ME gerçekten heyecan verici.

Bakalım, bu araçları ne zaman yollarda görebileceğiz?