Geçtiğimiz kış Aston Martin ve Bowmore gerçekleştirdikleri iş birliği ile bazı sürprizler yapabileceklerini duyurmuştu. İlk sürpriz ise gerçekten heyecan verici oldu ve Bowmore x Aston Martin Black DB5 1964 viski ekspresyonu ortaya çıktı.

Ekspresyon, 1964’te damıtılan ve stokları azalan dünyadaki en çok aranan tek maltlardan biri haline gelmiş Black Bowmore’u kalbinde taşıyor. Aynı dönem, Aston Martin için de önemli. Bunun sebebi ise 1963’te Bond’un tercih ettiği ünlü Aston Martin DB5’in lansmanı yapılmıştı.

Sadece 25 şişe, Black Bowmore DB5 piyasaya sürüldü ve her biri İskoçya’dan ısmarlama bir cam stüdyosu tarafından el işi üretildi. Ayrıca, her birinin tamamlanması bir hafta kadar sürmüş. Şişeler, nikel kaplamalı özel katı pirinç mandal ve menteşelerin yanı sıra, damıtma tesisinin kıyı evindeki koyu mavi renkten esinlenen el yapımı bir sunum kutusuna yerleştirilmiş.  Hatta bu cam şişe orijinal DB5 metal pistonuyla birleştirilmiş.

Bu çok özel viskinin burunda egzotik meyveler, karamel, portakal, kiraz ve tütün notaları bıraktığı belirtilirken damakta bunlara mango, çarkıfelek meyvesi, bal, kahve ve tütün aromaları eşlik edecek. Bitişin ise tropik meyve ve baharat tatları ile oldukça uzun olduğu ifade ediliyor.

Bu sonbaharda piyasaya sürülecek olan Bowmore x Aston Martin Black DB5 1964 şişeleri 50.000 sterlin fiyat etiketi taşıyor.