Dünyanın önde gelen içecek markalarından Coca-Cola, tarihi 1915’lere kadar dayanan ve özgün tasarımlarıyla hala hafızlardaki yerini koruyan ikonik şişesini açık arttırmayla satışa çıkarıyor. Satışın ise ABD’nin Pensilvanya eyaletinde bulunan açık artırma kurumu Morphy tarafından önümüzdeki ay gerçekleştirilmesi planlanıyor. Coca-Cola’dan yapılan açıklamada ise özel tasarıma sahip ve ikonik hale gelen bu şişenin 150 bin dolardan satılabileceği belirtildi.

2011 yılındaki satış 245 bin dolar getirdi

Coca-Cola’ya ait ilk prototip şişesinin sadece iki örneğinin olduğu biliniyor. Bunlardan ilki Coca-Cola’nın kalıcı arşiv koleksiyonunun bir parçası, ikincisi ise 2011 yılında 245 bin dolara satıldı. Coca-Cola’nın meşhur ‘kontur şişesi’, neredeyse bir yüzyıldan uzun bir süredir değişmeyen tasarımıyla 20. yüzyılın en ikonik nesnelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Coca-Cola ikonik şişe açık artırma

Coca-Cola 1892 yılında piyasaya sunulduğunda şirket ürünü piyasadaki diğer markalardan ayırt etme ihtiyacı duydu. 1915 yılında ABD’deki cam üreticilerine ulaşan şirket, yeni bir Coca-Cola şişesi oluşturmak için bir yarışma önerdi. Yarışmayı Hindistan Terre Haute’deki Root Glass Company’de tasarımcı ve mucit olan Earl R. Dean kazandı.

“Kontur şişesi” Time dergisinde yer alan ilk ticari ürün oldu

Kontur şişenin tanıtılması 1917 yılını buldu ve gelecek yüzyıl boyunca dünya çapında yaklaşık 300 milyar adet satıldı. 1950 yılında Time dergisinin kapağına çıkan şişe, bu zamana kadar kapakta yer alan ilk ticari ürün olarak da kayıtlara geçti. Klasik tasarım, Andy Warhol ve Salvador Dali tarafından sanat eserlerinde de kullanıldı.