Yıllardır tren yolculuğunu unutulmaz bir anıya dönüştüren ve son yıllarda daha da popülerleşen yaklaşık 24 saatlik Doğu Ekspresi seferleri kış aylarının gelmesiyle canlanmaya başladı. Ankara’da başlayan ve Kars’ta biten Doğu Ekspresi, kompartımanlı tren yolculuğu için yeni yolcularını bekliyor.

Ankara’da başlayıp Kars’ta biten ve Türkiye’nin en uzun tren yolculuklarından biri olan Doğu Ekspresi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ tarafından işletiliyor. Doğu Ekspresi özellikle son yıllarda uzun süre tren yolculuğu yapma deneyimini tatmak isteyenlerden oluşan büyük bir kitleye hizmet veriyor. Uygun bilet fiyatları, yolculuk yapanların sosyal medyadaki birbirinden eğlenceli ve manzaralı şahane paylaşımları da kuşkusuz Doğu Ekspresi ile Kars’a yolculuğun taleplerini arttırdı. Rakamlara göre, geçtiğimiz yıl 324 bin yolcuya hizmet veren Doğu Ekspresi bu yıl 363 bin kişi yolculuk yaptı. Aralık ayında ise bu rakamların daha da artacağı bekleniyor.

Biletler 48 liradan başlıyor

Doğu Ekspresi biletleri, 48 lira ila 188 lira arasında değişiyor. Bunun yanı sıra 13-26 yaş arası öğrencilere, indirimli biletlere (öğretmenlere, askerlere, 60 yaş üstü bireylere, en az 12 kişilik gruplara, basın kartı olanlara, TCDD emekli ya da çalışanlarına ve eşlerine) ve gidiş-dönüş bileti alanlara da yüzde 20 indirim uygulanıyor.

Yolculuk 24.5 saat sürüyor

Yaklaşık 24.5 saat süren Doğu Ekspresi güzergâhı Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars arasındaki rotadan oluşuyor. Ara duraklarda birkaç dakika duraklarken, ana duraklarda ise bu süre 10-15 dakikaya kadar çıkabiliyor. Ankara-Kars arası seferlerde duraklardan kalkış saatleri Ankara’da 17.55, Kayseri’de 00:48, Sivas’ta 04:19, Erzincan’da 10:32 olarak TCDD’nin oluşturduğu listelerde bulunuyor. Kars’tan Ankara yönüne gidecek seferler ise her gün sabah saat 08.00’da başlıyor. Doğu Ekspresi trenlerinde örtülü kuşetli, pulman ve yataklı olarak üç farklı özellikte seyahat etme seçeneği yer alıyor. Doğu Ekspresi’nde yemekli vagondaki restoranda konuklara hizmet veriliyor. Her mevsim farklı manzaraları yolcularına sunan Doğu Ekspresi ocak-şubat aylarında kar manzarasına; mayıs, haziran ayında ise yemyeşil yayla manzaralarına el sallıyor.