Sınırlı sayıdaki özel seri Ferrari Monza SP1 ve Ferrari Monza SP2 resmen tanıtıldı. Icona adı verilen yeni segmentin ilk temsilcileri olan Monza SP1 ve SP2, 1950’li yılların Ferrari modellerine saygı duruşu niteliğindeyken, aynı zamanda günümüzün en gelişmiş spor otomobil teknolojisine sahipler.

Monza SP1 tekerin gerisinde tamamen eşsiz bir deneyim sunan tek koltuklu bir yol aracı olarak tasarlanmış. Monza SP 2 ise yolcu koltuğuna da sahip ve yolcunun da aynı sürüş heyecanını yaşamasını sağlayacak yapıda tasarlanmış.

812 Superfast baz alınmış eşsiz tasarımları ile harika ağırlık ve güç oranı sunan araçların üretiminde bolca karbon fiber kullanılırken her bir detay incelikle işlenmiş durumda. Maranello tarafından geliştirilen en güçlü motora sahip olan araçlarda 809 beygir gücünde V12 motor bulunuyor ve 0-100 km/s hıza 2.9 saniyede, 0-200 km/s hıza ise 7.9 saniyede ulaşılabiliyor. Maksimum hızın ise yaklaşık 300 km/s olduğunu belirtmek gerek. Maksimum tork ise 719 Nm.

Aerodinamik kanat profiline sahip monolitik formdaki iki spor otomobilde tavan ve ön camın olmaması tasarımcılara eşsiz orantılar yaratmada özgürlük sağlamasına da dikkat çekiliyor. Bu araçlar ile sadece Formula 1 sürücülerinin yaşadığı deneyimin hissedilmesinin de mümkün olduğu vurgulanıyor. Araçların ağırlığı ise 5100 kg ve 1520 kg.

Her ikisinin de 100’er adet üretileceği söylenen Monza’ların fiyatları da belirsiz. Elbette hiç ucuz olmayacaktır.