Google tarafından Pixel 4 ve Pixel 4 XL akıllı telefonlar tanıtıldı.  90 Hz ekranları ve kamera özellikleri ile dikkat çeken Pixel 4 ve Pixel 4 XL birbirinden sadece ekran boyutları ile birbirinden ayrılıyor.

Pixel 4 modeli 5.7 inç ekran ve 1080p+ çözünürlük ile gelirken, Pixel 4 XL modeli 6.3 inç ekran ve QHD+ çözünürlük ile geliyor. Ekran en-boy oranı ise 19:9 ve ekran çıkıntısı bulunmuyor. Yeni Smooth Display ile 90 Hz tazeleme oranı sağlıyor. Bataryadan tasarruf için bu oran gerektiğinde 60 Hz seviyesine düşürülüyor. HDR desteği ve Hep Açık Ekran moduna ek olarak, Ambient EQ çevredeki ışığı takip edip en iyi görüntü deneyimi için renkleri optimize edebiliyor.

Pixel 4 serisi gücünü Qualcomm Snapdragon 855 mobil platformundan alırken 6 GB RAM ile geliyorlar. 2,800 mAh ve 3,700 mAh batarya kapasiteli modellerde 18 W hızlı şarj desteği bulunuyor. Depolama seçenekleri ise 64 GB ve 128 GB. MicroSD girişi ise yok.

Cihazların arasındaki ana kamera 12 MP sensör ve Dual Pixel otomatik odaklanma özelliğine sahip. Ek olarak kamera, optik ve elektronik görüntü dengeleme ile 1.4µm piksel ve parlak f/1.7 diyafram detaylarına sahip. Yeni Pixel Neural Core ve Google tescilli algoritmalar ile görüntü kalitesinin üst düzeyde olması sağlanıyor. Kamera uygulaması da gerçek zamanlı olarak HDR+ render edebiliyor. Bu sayede vizörde sonucun nasıl olabileceğini görebiliyorsunuz. Dual Exposure Controls ve Nightsight diğer çekim yeteneklerinden.

Telefoto kamera ise Pixel markası için bir ilk. 16 MP sensör (1.0µm) de optik ve elektronik görüntü dengeleme özelliğine sahip. Odak uzunluğu ana kameranın tam olarak 2 katı değil ancak Super Resolution Zoom yazılımı bunu 2x yakınlaştırmanın ötesine taşımaya çalışıyor. Ek olarak, ikinci kamera bokeh etkisine de yardımcı oluyor. Ana kamera 4K 30 fps video çekimi ve 1080p çözünürlükte 120 fps ağır çekim modu sunuyor. Yine arkadaki üçüncü bir modül ise kamera değil ancak spektral+titreme sensörü olarak görev alıyor. Önde ise 8 MP selfie kamera yer alırken 3 boyutlu derinlik sensörü güvenli yüz ile kilit açma için kullanılıyor. Cihazda herhangi bir parmak izi okuyucu ise bulunmuyor.

Cihazlardaki dikkat çekici bir donanım ise Soli radar. El hareketlerini takip eden ve cihaza dokunmadan kullanım olanağı sunan bu özellik gerçekten dikkat çekici. Active Edge ise cihazın çerçevesi ile de kontrolü size veriyor. Cihazda IP68 suya dayanıklılık sertifikası mevcut.

Siyah, beyaz ve turuncu renk seçenekleri ile gelen Pixel 4 serisi Avrupa’da 28 Ekim tarihinde çıkacak. Pixel 4 (64 GB) 800 dolar, Pixel 4 XL (64 GB) 900 dolar fiyat etiketi taşıyor. Üst depolama seçenekleri 100 dolar daha pahalı.