Rockstar Games markası altında çıkan ve Take-Two oyun stüdyosu tarafından geliştirilen Grand Theft Auto (GTA) oyun dünyasının en önemli ürünlerinden birisi. Çevrimiçi oyun deneyimi sunan Grand Theft Auto Online (GTA Online) ise büyük bir oyuncu kitlesine sahip. Öte yandan, bu oyun için geliştirilen ücretli hile yazılımı Elusive geliştiricisi, böyle bir araç geliştirdiğine geliştireceğine pişman oldu. Mahkeme kararına göre Grand Theft Auto Online hilecisi dev bir meblağ ödemek zorunda.

Grand Theft Auto Online hilecisi 150 bin dolar ödeyecek!

Grand Theft Auto Online hile yazılımı Elusive geliştiricisi Jhonny Perez ceza olarak 150 bin dolar ödemeye mahkum edildi. Ek olarak Perez, 66 bin 869 dolar da avukat ücreti ödeyecek. Take-Two’nun telif haklarını ihlal ettiğine hükmedilen ve kullanıcılar için oynanış dengesine zarar veren Elusive oyun içi satın alma modelini de adeta delik deşik etti.

Take-Two’nun kendisiyle iletişime geçmesi sonrasında hile kodu sitesini kapatan Jhonny Perez’den elde ettiği geliri de yardım olarak bağışlaması istenmişti ancak geliştiricinin finansal kayıtlarını sunmamasından dolayı dava açılmıştı. Hile paketinin ise oyuncular 10 ile 30 dolar arasında fiyatalrla satıldığı ifade ediliyor. Bu ücret karşılığında ise oyuncular sınırsız para elde ediyordu. Take-Two bu hile sebebiyle 500 bin dolar kaybettiğini iddia ediyor.