Sony sonunda sır gibi sakladığı PlayStation 5 oyun konsolu tasarımını gözler önüne serdi. İlk olarak 7 Nisan tarihinde Dual Sense oyun kumandası ile başlayan yeni tasarımın detayları, sonunda tamamen gün ışığına çıktı. Asimetrik detaylara sahip olan Sony PlayStation 5 (PS5) beyaz ağırlıklı ve siyah detaylı tasarımına renk katan mavi ışıklandırması ile oldukça şık bir forma sahip.

Konsol 8 çekirdekli AMD Zen 2 işlemci, AMD RDNA 2 GPU, 5.5 GB/s performanslı 825 GB SSD depolama, 4K Blu-ray sürücü, 8K desteği, USB-A ile USB-C portu, 3B ses ve ışın izleme özelliklerine sahip. PS5’in hem disk sürücülü standart hem de sürücüsüz dijital olmak üzere iki farklı seçeneğinin olacağını da belirtelim. DUalSense ise adaptif tetik tuşları, haptik geri bildirim, yeni yarat tuşu, geliştirilmiş dokunmatik pad gibi detaylara sahip.

Sony PlayStation 5 fiyatı henüz belirsiz. Tabii ki sürücüsüz modelin daha ucuz olacağını tahmin etmek güç değil. Yurtdışında ise konsolu 600 dolar ile ön siparişe açan siteler olduğunu da not olarak düşmekte fayda var. Konsolun çıkışı ise bu yılın sonunda gerçekleştirilecek.