Aston Martin 106 yıllık üretim tarihinde bir ilki gerçekleştirerek ilk SUV modelini tanıttı. Aston Martin DBX ile marka Lamborghini Urus, Rolls-Royce Cullinan ve Bentley Bentayga karşısında rekabete giriyor.

Aston Martin DBX özellikleri

Tamamen yeni Aston Martin DBX, Vantage modelindeki 4.0 litrelik çift turbolu V8 motoru kullanıyor. Bu motor 542 beygir güç ve 700 Nm tork üretebiliyor. Ortaya çıkan güç 0-100 km/s hıza sadece 4.5 saniyede ulaşılmasını sağlıyor. Maksimum ise 290 km/s olarak veriliyor. Yine tamamen yeni 4WD sistemi ise gerektiğinde torkun yüzde 100’ünü arka lastiklere aktarabiliyor. 9 ileri otomatik şanzıman, çelik frenler ve hava süspansiyonu da diğer detaylardan. Off-road içinse Terrain, Terrain+ ile tepe iniş modları sunuluyor.

Tüm tasarım detayları ile Aston Martin stilini yansıtan SUV ön ve arka farları, ızgarası, egzoz boruları ile oldukça şık. İçerde de bolca deri kullanılmış. Ayrıca çağımıza ayak uydurarak bilgi eğlence ve gösterge sistemleri için 10.25 inç ve 12.3 inç olmak üzere iki TFT ekran kullanılıyor. Apple CarPlay de standart. Ek olarak, 360 derece kamera sistemi ve 64 bölgeli ortam aydınlatması dikkat çekiyor.

2020 yılının ikinci çeyreğinde piyasaya çıkacak Aston Martin DBX için belirlenen fiyat ise 189.900 dolar.