Tesla tarafından Tesla Bot adı verilen insansı bir robot üzerinde çalışıldığı ortaya çıktı. Elon Musk’ın AI Day etkinliğinde yaptığı açıklamaya göre, robot şirketin araçları için kullandığı Autopilot teknolojisinden farklı olarak bir yapay zeka sistemi üzerinde çalışacak.

Tesla robotu insanlar için çeşitli tehlikeli ve tekrarlayan görevleri yapmak ve adım adım talimatlarla beslenmek zorunda kalmadan dünyamızda gezinmek için tasarlanacak. Musk, robotun “Lütfen o cıvatayı alın ve o anahtarla arabaya takın” gibi basit komutları takip edebilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, robotun sahipleri için yiyecek alabilmesi ve diğer önemsiz görevleri yerine getirebilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Musk, etkinlik sırasında robotun yalnızca bir görüntüsünü sunarken, şirket makinenin nasıl görüneceğine dair şimdiden sağlam bir vizyona sahip. Gövdesi için hafif malzemelerin kullanılması sayesinde 1.72 cm boyunda ve 56 kg ağırlığında olacak ve kullanışlı bilgileri görüntülemek için kullanabileceği bir yüz için ekrana sahip olacak. Ek olarak, ortalama insan yürüme hızından biraz daha hızlı olan 8 km/s hızı ve 20 kg’a kadar yük taşıma kapasitesine sahip olacak.

Musk, şirketin Tesla Bot’un bir prototipini gelecek yıla kadar hazır hale getirmeyi planlıyor. Öte yandan, ünlü girişimci bunun gibi iddialı projeler için gecikmelerin sürpriz olmayacağını söylüyor.