Ciddi anlamda pahalı otomobiller için gerçekleştirilen çarpışma testleri nasıl yapılıyor diye hiç merak ettiniz mi? Büyük çaplı otomobil üreticilerinin daha düşük fiyatlarla üretim hattında birkaç araç seçerek çarpışma testi gerçekleştirmesi kolay. Öte yandan, sınırlı sayıda hiper otomobiller üreten Koenigsegg gibi şirketler için bu çarpışma testlerinin maliyeti oldukça yüksek. Yılda her biri 2 milyon dolar civarında olan en fazla 20 araç üreten şirket, batmamak için farklı bir test süreci izliyor.

Koenigsegg kurucusu Christian von Koenigsegg ve yöneticisi David Tugas, süper otomobillerini nasıl test edildiğine dair bir video paylaşmış durumda. Öncelikle veri elde etmek için yan, arka, ön ve çapraz gibi açılardan otomobillere çarpıldığı belirtiliyor. Ayrıca, çekiç ile otomobillere vurulduğu ve hava yastıklarının da test edildiğine dikkat çekiliyor.

Tasarruf etmek için uygulanan yöntemlerden birisinin ise karbon fiber monokokların çarpışma testlerine zarar vermeden dayanacak şekilde tasarlanması olduğunun altı çiziliyor. Böylece aracın dahili ve en pahalı parçalarına zarar verilmesinin engellendiği belirtiliyor.

Tüm bunlara rağmen Koenigsegg çarpışma testleri için bir aracını gerçekten feda ediyor. Tabii ki bu anlara yürek nasıl dayanır bilemiyoruz.