İlk Volkswagen Golf GTI üretim hattına bundan 45 yıl önce girdi. Şimdi ise Alman markası bunu onurlandırmak üzere sınırlı sayıdaki Volkswagen Golf GTI Clubsport 45 modelini tanıttı.

Adından da anlayabileceğiniz üzere 45 Edition, Mk VIII Golf’ün Clubsport versiyonunu temel alıyor. 2 litrelik turbolu 4 silindirli motoru ile 296 beygir güç ve 400 Nm tork üreten araç bu anlamda hatırı sayılır miktarda güce sahip.

Güç, ön tekerleklere gönderilen 7 vitesli çift kavramalı şanzıman aracılığıyla asfalta aktarılıyor ve 0-100 km/s hıza 6 saniyenin altında ulaşılıyor. Maksimum hızı ise 250 km/s.

Golf GTI Clubsport 45, kontrast siyah bir tavan ve arka spoyler ile tamamlanmış gri bir boyma, kırmızı ince çizgili 19 inç Scottsdale jant seti, “45” çıkartmaları ve her tarafta armalar ile geliyor. Ek olarak, daha güçlü bir motor sesi veren egzoz sistemi sunuluyor.

Clubsport 45, standart GTI’nin elektronik XDS sisteminin aksine bir VAQ elektromekanik kilit ön diferansiyeli ile donatılmış durumda. Bu, sürücülerin “Nurburgring” modu gibi çeşitli seçenekler arasından seçim yapabileceği veya eğilimliyse ince ayar yapabileceği anlamına geliyor.

Yeni Volkswagen Golf GTI Clubsport 45, 1 Mart’ta piyasaya sürülecek ve 47.790 euro fiyata sahip.