Sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazları arasında kuşkusuz kaliteli uyku yer alıyor. Güne daha zinde başlamanın birinci yolu olan sağlıklı bir uyku hem vücudunuzun hem de zihninizin sağlam olmasına olanak tanıyor. Dahası uzmanlara göre sağlıklı bir uyku hayatı olan bireyler diğerlerine göre daha uzun yaşıyor. Bunun yanı sıra kaliteli bir uyku düzeni olanlarda diyabet, kalp gibi rahatsızlıkların da önüne geçiliyor.

İş stresi, endişe, kaygı ve pek çok problem günümüzde uykularımızı teslim alıyor ya da bölük bölük uyumamıza sebep oluyor. Durum böyle olunca da neden uyuyamıyorum sorusu kafalarda dönüp duruyor?

Neden uyuyamıyorsunuz?

Çoğu zaman endişe ve beyninizi kurcalayan konularla uyumaya çalışmak şüphesiz ki uykunuzun kaçmasına sebep oluyor. Bunun yanı sıra bazen komşu gürültüsü bazen de rahatsızlıklarınızdan, sigara, alkol ve aşırı miktarda çay kahve tüketiminden dolayı da uyuyamıyorsunuz. Tüm bunların yanı sıra günümüzde elimizden düşürmediğimiz telefonlarla uyumadan önce vakit geçirmek de uykunuzun kaçmasına sebep olabiliyor. Tüm bu sebepleri kafanıza takmanız da sinirlerinizin bozulmasına uykuya dalma sürecinizin uzamasına neden olabiliyor.

Uzmanlara göre gece boyunca bölüm bölüm uyumak da sağlıksız bir uyuma şekli olarak belirtiliyor. Çünkü bölünmüş uykuda uyku döngüleri tamamlanamadığı için vücut kendini zinde ve dinç hissedemiyor. Ancak az ve bölünmeden uyuyan bireyler gün içerisinde kendini daha iyi hissedebiliyor.

Nasıl daha kaliteli uyunur?

  • Uyumadan önce hafif müzikler dinleyerek zihninizi rahatlatabilirsiniz.
  • Gün içerisinde ya da uykuya dalmadan önce nefes egzersizleri yapın.
  • Rahat pijama, rahat yastık ve yatak uykunuzun kalitesini belirleyen önemli unsurlardandır. Bu sebeple bu 3 hususa dikkat edin.
  • Gün içerisinde yaptığınız şekerlemenin 10-20 dakika arasında olmasına, bu dakikaları aşmamasına özen gösterin.
  • Karanlıkta uyumaya özen gösterin. Mümkünse yatak odanıza elektronik cihazları sokmayın.
  • Uyumadan en az 3 saat önce bir şeyler yiyip-içmeyi ya da atıştırmayı bırakın.