Kişilerin rızalarını almadan reklam içerikli arama yapanlara, mesaj ve e-posta gönderenlere ağır cezalar kapıda. Kişisel Verileri Koruma Kurulu, bu konuda yapılan şikayetleri dikkate alarak harekete geçti ve kişilerin rızalarını almadan reklam içerikli arama yapanlara, mesaj ve e-posta gönderenlere 15 bin liradan 1 milyon liraya kadar idari para cezası verilmesine karar verdi.

Kurul, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kişilerin rızalarını almadan reklam içerikli arama yapanların, SMS gönderenlerin, elektronik posta yönlendirenlerin bu faaliyetlerini derhal durdurmalarına yönelik “ilke kararı” aldı.

Hukuka aykırı bilgi paylaşımı can yakacak

“İlke kararı” kapsamında, reklam içerikli mesaj gönderimine ve çağrılara son vermeyenlere ilişkin olarak Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli idari işlemler başlatılacak. Buna göre de izinsiz olarak reklam içerikli SMS, elektronik posta gönderenlere, arama yapanlara 15 bin liradan 1 milyon liraya kadar idari para cezası verilecek.

Öte yandan, reklam bildirimlerinin yönlendirildiği telefon numarası ve elektronik posta adreslerinin hukuka aykırı elde edilmesi halinde, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) ilgili hükümleri çerçevesinde gerekli hukuki işlemlerin başlatılması amacıyla Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda da bulunulacak. Karar, önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayımlanacak.