İlkbahar gardırobuna yönelik, Virgil Abloh imzalı Louis Vuitton Pre-Fall 2022 koleksiyonunun ikinci bölümü Mart ayında mağazalardaki yerini alacak. Koleksiyon, Erkek Koleksiyonları Artistik Direktörünün antropolojik yaklaşımına bir örnek sunuyor. ‘’Felsefem, insanların gerçekten giydiği kıyafetlere hakim olmak. Yaptığım şey bir neslin analizi: insanlar ne satın alıyor ve neden onu giyiyorlar? Bu soru, geleneğe olan ilgi ile gelenekteki değişime de eşit bir şekilde ilgi uyandırıyor. Bu sorular aynı zamanda kendime meydan okumak ve farklı toprakları keşfetmekle ilgili. İşte bu yaratıcı özgürlük,’’ sözleriyle Virgil koleksiyonun aşamalarından bahsediyor.

Virgil Abloh’un tasarım dünyasındaki kahramanlarından biri olan Le Corbusier tarafından inşa edilen Lyon’daki Firminy kompleksi, koleksiyonun arka plan fikrini oluşturuyor. Görsellere dayalı bir diyalogda tasarımcı ve mimarın yaratıcı uygulamaları, işlevsel ve radikal birliktelikle büyük bir yankı uyandırıyor. Bu gözle, spor giyim ve ofis stili kodları nesiller boyu uyum sağlayacak şekilde birbirleriyle özgürce kaynaşıyor. Özel dikim pantolonlar bol hacime kavuşup, blazer yerine bluzlarla giyiliyor: Monogram işli deri kollu ve deri logo grafikleriyle siyah tonlarındaki yün ceket, beyaz deri ve yünlü bomber ceket ya da deri panelli yeşil şişme motorcu ceket, Louis Vuitton çiçek desenindeki kapitone turkuvaz şişme mont da aynı amaca hizmet ediyor.

Virgil Abloh tarafından yaratılan imza niteliğindeki kopçaya sahip çizgili mavi takım elbisede olduğu gibi yetişkin kodlar rahat kesimler ve hafif materyaller ile yorumlanıyor. Çizgiler siyah beyzbol ceket ve pantolonun uyumundan ödün vermiyor. Benzer şekilde bu yeni takım elbise fikriyle, siyah denim ceket ve pantolonun mavi kontrast cep ve bağcıklarıyla bir araya geldiği yeni bir görünüm sunuyor. Dağ silsilesi olarak adlandırılan zikzak deseninden ismini alan Karakoram, dokuma iğnesi, kabartma ve ton jakarlarında, aynı zamanda saten bomber ceketlerde kendini gösteriyor.

Resmi silüetler ceket, pantolon ve anvelop etekten oluşan üç parçalı yeni takım elbise fikri ile şekilleniyor. Balıkçı yakalar gömleklerin yerini alıyor. İkili takım, uyumlu kapüşonlu sweatshirt’ler ve degrade geçişli fermuarlı örgü hırkalar, çizgili çok renkli tiftik Monogram bir hırka ile genç ruhunun ebedi esansını harekete geçiriyor. Giyim kodlarının değiştirilmesinin ve kaynaşmasının bir sembolü, Keepall’lar ve küçük deri eşyalar koleksiyonun renklerini, desenlerini ve malzemelerini tamamlarken, zengin renk skalasıyla LV Trainer’lar geleneksel bir ayakkabı formundan uzaklaşıyor.

‘’Günlük işinizin sizi tanımlamasına izin vermeyin.’’  Virgil Abloh