Dünya otomotiv sektörünün liderleri 2019 Cenevre Otomobil Fuarı ile boy göstermeye devam ediyor. Bunların başında da Japon otomobil üreticisi Mazda geliyor. Mazda CX-30 adını verdiği yepyeni bir crossover modeli ile otomobil severlerle buluştu. Mazda, CX-3 ve CX-5’in arasına yerleşerek bu yeni modeli ile crossover/SUV gamını genişletmeyi hedefliyor.

Mazda CX-30 özellikleri neler?

Orantılı yapısı ile crossover model CX-5’ten çok daha oturaklı görünüyor. CX-30, yeni Mazda3’ün de kullandığı Skyactiv-Vehicle Architecture platformuna oturtulmuş durumda. 4395 mm uzunluğa ve 1795 mm genişliğe sahip olan aracın aks mesafesi ise 2655 milimetre. Rakamlar bize bu yeni tasarımın CX-3’ten biraz daha büyük ve geniş olduğunu gösteriyor. Aracın ağırlığına ilişkin ise henüz net bir bilgi paylaşılmış değil.

CX-30 dizel ve benzinli motor seçenekleriyle geliyor

Euro 6d-TEMP kurallarına uyan dizel ve benzinli motor seçeneklerine sahip olacak Mazda CX-30, 6 ileri vitesli manuel ya da 6 ileri vitesli otomatik şanzıman ile satın alınabilecek. Tüm benzinli motor seçenekleri Mazda’nın M Hybrid adını verdiği yarı hibrit sisteme sahip olacak. Bu sistem içten yanmalı motor ile 24 voltluk lityum iyon bataryalara sahip elektrikli motoru içeriyor.

CX-30 Mazda’nın en son model Skyactiv-X motoruna da sahip olacak. Henüz performans verileri açıklanmayan aracın, platformunu kullandığı Mazda 3’e yakın verilere sahip olacağı düşünülüyor. Bu da 180 beygir güç ve 222 Nm tork üretebileceği anlamına geliyor. Ürettiği gücü 4 tekerine birden i-Activ AWD sistemi ile iletecek olan Mazda CX-30, ön ve arka tekerlerde tork kontrolü yapabilen GVC Plus sistemine sahip olacak. Mazda bu sistemin en iyi yol tutuşu ve tasarruf sağladığını belirtiyor.