Montblanc, dünyaca ünlü Türk saat platformu Horobox iş birliğinde Montblanc 1858 Geosphere saatinin sınırlı sayıda üretilen bir versiyonunu yarattı. Türkiye’nin masalsı bir coğrafyaya sahip Kapadokya bölgesine ithaf edilen bu saat, bölgeye benzersiz bir saygı duruşunda bulunuyor.

15 adet ile sınırlı

Yalnızca 15 adet ile sınırlı 1858 Geosphere Cappadocia Edition by Horobox, ilhamını Kapadokya’nın benzersiz doğa harikalarına sahip renklerinden ve manzarasından alıyor. Kapadokya’nın peri bacaları olarak bilinen tortul ve volkanik kaya oluşumlarının eşsiz güzellikteki dokuları ve grimsi tonları, kadranın renginde ve degrade kaplamasında kendini gösteriyor. Montblanc’ın kendi üretimi olan dünya zamanı komplikasyonunun desteklediği, Geosphere’e de adını veren, iki dönen yarım küre bu kadranın dikkat çekici özelliklerinden. Saatin kadranında Türkiye, kuzey yarımkürede kırmızıyla vurgulanmış olarak görülüyor.

Kapadokya’nın coğrafi oluşumlarını yansıtıyor

42 mm titanyum kasalı saat, pusula görevi gören ve 100 metreye kadar su geçirmezlik özelliği gösteren, seramik bir bezel ile çevrili. Otomatik mekanizma 42 saatlik güç rezervine sahip. Saat, kasa arkasında, bugün bölge ile özdeşleşmiş olan renkli sıcak hava balonları ile birlikte üç boyutlu, muhteşem bir Kapadokya manzarası gravürü taşıyor. Nubuk kayışın “sfumato” tekniği ile oluşturulmuş gölgeli, puslu, sıcak rengi ise bölgedeki coğrafi oluşumları anımsatıyor.

“İş birliği Türkiye’ye verdiğimiz önemin göstergesi”

Konu ile ilgili bilgi veren Montblanc Orta Doğu, Hindistan & Afrika Başkanı Franck Juhel: “Montblanc Türkiye’de uzun bir geçmişe sahip. Bu bölgeye özel, sınırlı sayıda üretilmiş bir saat yarattığımız için son derece mutluyuz. Burada doğup, tüm dünyadaki saat koleksiyoncuları arasında önemli bir saygınlığa erişmiş olan Horobox ile yaptığımız iş birliği, Türkiye’ye verdiğimiz önemin bir göstergesi” şeklinde konuştu.

“Tüm dünyadaki saat koleksiyoncularından da heyecan verici yorumlar aldık”

Bu limited edition saatin Montblanc’ın İsviçre’deki Minerva atölyesindeki üretimi, Horobox’ın kurucusu Serdar Oal’ın da aktif katılımı ile gerçekleşti. Saat yapımı tutkunu olan Oal, iş birliği hakkında şu bilgileri verdi: “Montblanc’ın saat üretimine dair mirası Minerva’da büyülü bir şekilde gün yüzüne çıkıyor. Burası 164 yıllık tarihinde birçok yeniliğe öncülük etmiş olan, efsanevi bir fabrika. Buradaki ustalarla çalışmak hayat boyu unutamayacağım bir deneyim oldu. Horobox olarak sonuçtan çok memnunuz; Türkiye’ye atıfta bulunan, benzersiz özelliklerle dolu, yüksek komplikasyonlu bir saat ortaya çıktı. Tüm dünyadaki saat koleksiyoncularından da heyecan verici yorumlar aldık”.