Bilim insanları günlük yaşamda da sıkça karşılaşabileceğimiz bir konu üzerine araştırma yaptılar ve ortaya hayli ilginç sonuçlar çıktı. Max-Planck İnsan Gelişimi Enstitüsü ve İsrail Technion Teknoloji Enstitüsü’nün yalancılıkla ilgili 565 araştırmaya ve 44 bin 50 deneğe dayanan meta analizi, erkeklerin kadınlara göre daha fazla yalan söylediği sonucunu orta çıkardı. Araştırma sırasında erkeklerin yüzde 42’sinin kadınların ise yüzde 38’inin yalana başvurduğu tespit edildi.

Kişinin yalan söylediğini nasıl anlarız?

Max-Planck İnsan Gelişimi Enstitüsü’nden ve meta analizin yazarlarından bilim adamı Philipp Gerlach “Kimin, ne zaman ve neden yalan söylediği ile ilgili birçok araştırma olmasına rağmen, sonuçlar net değil hatta bazen oldukça çelişkili. Bütün bu araştırmalardan gelen veriler ile bazı etkenlerle ilgili daha net saptamalar yapabiliyoruz.” diyerek yaptıkları son araştırmanın ise daha güvenilir verilere dayandığına dikkat çekti.

Genç kadınlar daha fazla yalan söylüyor

Yapılan araştırma genç kadınların daha olgun yaştaki kadınlara göre yalan söyleme oranlarının yüksek olduğu sonucunu ortaya koydu. 20 yaşındaki bir kadın için yalan söyleme olasılığı yüzde 47 iken bu oran 60 yaşındaki bir kadın için ise yüzde 36 olarak tespit edildi.

Araştırmalar ekonomi ve psikoloji öğrencileri üzerinde yapıldı ve farklı deneyler kullanıldı. Ancak ekonomi öğrencilerinin psikoloji öğrencilerine göre daha fazla yalan söylediği tespit edilemedi. Araştırmalarda kullanılan deneylerden birisi yazı-tura oyunu idi. Denekler parayı fırlatıyor ve bilgisayara yazı mı tura geldiğini kaydediyordu. Tura gelirse para kazanıyor yazı gelirse kazanmıyordu. Ancak meta analiz daha fazla denekle deney yapıldığında yazı ve turanın başa baş gelmesi gerekirken, deneklerin para kazanmak için daha fazla tura geldiğini söylemesi, yalan söylediklerini ortaya koydu.