Başarılı fantastik filmlerden The Lord of the Rings ve The Hobbit üçlemelerinin Oscar’lı yönetmeni Peter Jackson, bu kez They Shall Not Grow Old isimli 1. Dünya Savaşı belgeseli ile karşımıza çıkacak. Merakla beklenen belgeselin ilk fragmanı ise sinemaseverleri oldukça heyecanlandıracağa benziyor.

“They Shall Not Grow Old” filminin yapımcılığını da yönetmenle birlikte Clare Olssen üstlenirken, kurguda ise “Hobbit” üçlemesinde Peter Jackson ile çalışan Jabez Olssen yer alıyor. Belgeselde, 1. Dünya Savaşı’nın gerçekleştiği yıllara ait hiç görülmemiş görüntüler izleyicilere sunulacak. Bunun için güçlü bir prodüksiyonun oluşturulduğu projede, İmparatorluk Savaş Müzelerinin film arşivindeki görüntüler, BBC arşivlerinden ulaşılan gerçek savaş sesleri restore edilecek. Böylece savaşı gerçekten yaşamış insanların görüntüleri ve sesleri izleyiciye aktarılabilecek.

Belgeselin yanı sıra, izleyicileri bir başka sürpriz de bekliyor. Yönetmen ve yapım ekibinin hazırlığına göre film bittikten hemen sonra, Peter Jackson’ın ile yapılan filme dair özel röportaj, belgesele ait özel kamera arkası görüntüleri, restorasyonun arkasındaki kreatif ve teknik işlemlerin anlatıldığı bir yapım belgeseli de izleyicilere hazırlanacak. Bunun yanı sıra gençlerin yüzyıl önce yaşanan olayları anlaması için belgeselin birer kopyası da Britanya’daki her ortaokula gönderilecek.

Türkiye’de henüz ne zaman gösterime gireceği belli olmayan belgesel, 17 ve 27 Aralık tarihlerinde Amerika’da gösterilecek.