Red Bull, ses getirecek bir müzik festivaline imza atmaya hazırlanıyor. Hafızalardan silinmeyecek bir programla kapılarını açmaya hazırlanan Red Bull Music Festival İstanbul, 26-30 Eylül tarihleri arasında İstanbul’un farklı mekanlarında müzikseverlerle buluşuyor. 20 yılı aşkın süredir müziği ve müziği çağdaş kılan yenilikçi zihni destekleyen ve aynı zamanda festival kapsamında şimdiye dek New York, Los Angeles, Paris, Sao Paulo gibi noktalarda hem bulunduğu kentin kültürel ve müzikal dinamiklerini harekete geçiren hem de küresel bir dil yakalayan programlar hazırlayan Red Bull, benzer bir etkinlikle bu kez İstanbul’da.

İstanbul’un her iki yakasında 5 gün boyunca sürecek festivalde 4 farklı konsept, film gösterimleri ve 2 farklı sergi ile 60 sanatçı sahne alacak. Ezber bozan ve yeniden keşfedilmeyi bekleyen konser noktaları da bu şovlara ev sahipliği yapacak. Bu kapsamlı program tam 7 ayrı mekânda farklı disiplinleri festivalin özel temaları altında bir araya getirecek. Müzikseverler cazdan hip hop’a, elektronikadan rock’a kadar çeşitli tarzları bu festivalde bulabilecekler.

Red Bull Music Festival İstanbul ile İstanbulluları unutulmaz bir gece bekliyor

Avusturya Başkonsolosluğu/Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde 26 Eylül’de gerçekleşecek gecede ZeN ve BaBa ZuLa gibi topluluklarda başarılı müzik çalışmalarına imza atan Murat Ertel’in öncülüğünde alanlarında yetenekli pek çok isim konuk olacak. Geceye damgasını vuracak isimler ise şöyle; Ah! Kosmos, Cahit Berkay (Moğollar), Chyltys, Dr. Das (Asian Dub Foundation), Gökçe Gürçay (Gevende), Eralp Güven (Islandman), Hans Joachim Irmler (Faust), Lydia Kavina, Şirin Pancaroğlu, Aybike Çelik Özbey (Reptilians From Andromeda), Okay Temiz ve Hakan Vreskala.

Red Bull Music Festival İstanbul

Görselliğin ve işitselliğin buluştuğu bu muhteşem festival, 29 Eylül’de ise Beykoz Kundura’da kapılarını açıyor. Kurulacak iki ayrı sahnede görsel-işitsel ve deneysel şovlar, partinin başrolde olduğu “Rave” sahnesi ve sahnede ne yaşanacağı konusunda merak uyandıran sanatçı iş birlikleri olacak. Hepsi ve hatta dahası 12 saatlik kesintisiz bir müzik deneyimi olarak sunulacak.

Sahnede kimler olacak?

Experimental sahnesinde Pan Daijing Presents First Piece, The Bug feat. Miss Red, İpek Görgün ve Fennesz ortak performansı ile Dopplereffekt sahnede olacak. Partinin başrolde olacağı Rave ayağı ise Robogeisha ve Seretan’ın B2B performansı ile açılıp Sassy J B2B Volcov ile devam edecek. Bu muhteşem gecenin sabaha uzandığı dakikalarında ise festival severler önce John Talabot ve Axel Boman projesi Talaboman’i ardındansa Barış K ve Vladimir Ivkovic’in aynı sahneyi paylaşacağı B2B performansını dinleyecekler. Red Bull Music Festival İstanbul kapsamında 28 Eylül’de müzikseverler, Boğaz’ın üstünde usulca yolculuk yaptıkları esnada hip hop kültürünün bu sever doğu-batı kapışması yerine dostluğuna şahit olacaklar. Bu hareketli günün akşamında, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde her anı hip hop kültürü ile dolu şovlar katılımcıları bekliyor olacak. Türkiye hip hop sahnesinden yıldız isimlerin katılımıyla Kamufle ve Dostları performansı, Ezhel’in dillere destan canlı sahnesi, İngiltere’nin son yıllardaki en başarılı kadın MC’lerinden Little Simz ve aktivist kimliğiyle de tanınan, Gorillaz’ın Humanz albümünde üç düetle yer alan Amerikalı rapper Zebra Katz müzikseverlerle buluşacak isimler arasında yer alacak.

Festival, İstanbul’un kültür hayatına farklı noktalardan dokunuyor

Tematik olarak İstanbul’un kültür hayatına farklı noktalardan dokunmayı amaçlayan Red Bull Music Festival kapsamında gece gösterimleri, yeniden yorumlanan afişler, söyleşiler ve daha fazlası sürpriz etkinler arasında yer alacak. Festivalin heyecan verici etkinliklerinden biri de Yılmayan Şeytan filminin canlı olarak sahnede yeni müziklerine kavuşacak olması. Gaye Su Akyol ve Bubituzak 27 Eylül’de Kadıköy Sineması’nda efsane filmi yepyeni müzikleriyle izleyici ile buluşturacaklar. Filmi canlı bir soundtrack konseri eşliğinde izleyecek seyirciler, üstelik tamamı film için hazırlanmış yepyeni bestelere de bu festivalde şahit olacaklar.