Sizce kilo artışında en belirleyici besin hangisidir? Hemen söyleyelim. Pek çoğunuz bu soruya yağ cevabını verecektir ancak durum sanılanın aksine çok farklı. Uzmanların yaptığı araştırmalar yağdan çok şekerin kilo yaptığını ortaya çıkarıyor. Ayrıca şeker yorgunluk, stres ve depresyon gibi ruhsal rahatsızlıkları da tetikliyor. Kanserin baş yardımcıları arasında da yer alan şeker, sağlığı tehdit eden unsurların başında geliyor.

Bu yüzden uzmanlar şekeri ve yapay şekerden yapılmış her şeyi vücuttan atmanın yolları ile ilgili önerilerde bulunuyor. Tüketilen şekeri vücuttan atmanın çok kolay yolları da bulunuyor. Uzmanlar yalnızca 10 gün içinde vücuttan şekeri atarak daha enerjik bir gün geçirebileceğinizi söylüyor.

10 günde şekeri vücuttan atmanın yolları

– 10 gün boyunca şeker ve tatlandırıcı içeren tüm ürünleri tüketmeyi bırakın. İradeli bir şekilde şekeri hayatınızdan çıkardığınız anda vücudunuzdaki olumlu değişimi fark edeceksiniz.

– Protein açısından zengin olan tavuk, yumurta ve kırmızı et gibi besinlerin tüketimini artırarak kan şekerinizi dengeleyin.

– Unutmayın aşırı şeker kullanımı da bir bağımlılıktır. Dolayısıyla bu süreçte şeker bağımlısı kişiler, şekeri kademeli olarak değil bir an da bırakmalı.

– Şekerli şeyler tüketme konusunda kendinize engel olamıyorsanız şeker yerine bal tüketerek yiyecek ve içeceklerinizi tatlandırın.

– Omega-3 yağ asidi içeren besinlerde şeker oranı genellikle az bulunur. Aynı zamanda da bu yiyeceklerde enerji veren maddeler yüksek miktarda yer alır. Bu yüzden omega-3 yağ asidinin bulunduğu besinleri tüketerek vücudun şeker ihtiyacı giderilebilir.