Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği’nin ilginç bir araştırmaya imza attı ve Türkiye’nin dış görünüşünden memnuniyet oranını ortaya çıkardı. Araştırma kapsamında 610 gönüllünün fikirlerine başvuruldu ve bu sonuçlara göre Türkiye’de dış görünüşünden memnun olanların oranı yüzde 88.7 çıktı. Ayrıca Türkiye’de, her yüz kişiden 94’ü estetik uygulamalara gerek duymadığını belirtiyor. Gönüllülere ayrıca “Yaşlanmayı geciktirmek ve genç kalmak için işlem yaptırdınız mı, yaptırır mısınız?” gibi sorular yöneltildi ve bunun sonucunda ise 100 kişiden 68 kararını “Evet”ten yana kullandı. Bu araştırmaya; Adana, Ankara, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Trabzon gibi iller dahil edildi ve 25-64 yaş grubundakilere güzellik algısı ve estetik uygulamalarla ilgili görüşleri soruldu.

Dünyada en çok estetik yaptıranlar listesindeyiz

Araştırma koordinatörü Prof. Dr. Selahattin Özmen, çıkan sonuçlara göre yaşlanma karşıtı olan estetik uygulamaların yükselişte olduğunu dile getirdi ve ekledi: “Toplumun önemli bir kısmı estetik işlemler yaptırsa dahi bunu dile getirmiyor ve gizliyor. ‘Estetiğe sıcak bakmıyorum’ deseler de yaşlanmayı geciktirip, gençliği uzatacak formüller peşindeler. Dünyada en çok estetik işlem yapılan 8 ülkeden biri olmamız da araştırma sonuçlarımızı doğruluyor.”

İnsanlar genç kalabilmeyi önemsiyor

Prof. Dr. Akın Yücel ise, “Çıkan sonuçlar bize insanımızın güzelliğe büyük önem verdiğini söyledi. Ayrıca gördük ki genç kalmak önemseniyor. En büyük estetik sorun olarak sırasıyla fazla kilolar, kalın bel-göbek gibi bölgesel yağ fazlalıkları ve burun biçimi sıralanıyor.” şeklinde konuştu.

Hekim olmayan kişiler de saç ekimine el attı

Talebin artmasıyla birlikte hekim olmayan kişilerin de saç ekim işinin içine girdiğine dikkat çeken Dernek Başkanı Prof. Dr. Sühan Ayhan, “Saç ekimi, büyük olmasa da bir cerrahi işlem. Bunu hekim olmayanlar yapmaya başladı ve teknikerler de saç ekiyor. Bir şey ucuzsa orada bir sıkıntı vardır, dikkatli olun.” dedi.