Volkswagen tamamen elektrikli şehir otomobili ID.3 için ön sipariş sürecini başlattı. VW markasının yeni elektrikli otomobil platformunu kullanan ilk model olacak Volkswagen ID.3, otomobil üreticisinin elektrifikasyon hareketinin en önemli temsilcisi. Şirketin yılda 100.000 araç teslimatı gerçekleştirmeyi hedeflediğini de ayrıca belirtelim.

Volkswagen ID.3 özellikleri neler?

Volkswagen ID.3 (WV ID.3) kompakt elektrikli hatchback 3 farklı versiyonla gelecek. Bunlar batarya boyutu ve menzile göre birbirinden ayrılıyor. Giriş seviyesi model 330 kilometre menzile sahipken fiyatı 30.000 avro. Orta seviye model ise tam şarjla 420 kilometre, üst seviye modelse 550 kilometre menzil sunuyor. Bu modeller içinse henüz fiyat bilgisi açıklanmadı.

Şirket tarafından Volkswagen ID.3 1ST adıyla sınırlı sayıdaki bir versiyon da satışa sunulacak. Orta boyutta batarya sunan model tabanlı bu ID.3 1ST, daha büyük jantlar ve daha fazla seçenekle geliyor. Araçta sesli kontrol ve navigasyon standart. ID.3 1ST Plus ise daha fazla aydınlatma ve iki renkli iç/dış sunuyor. ID.3 1ST Max ise panaromik cam taven ve artırılmış gerçeklik özellikli head-up ekrana sahip.

Aracın üretimimim 2019 sonunda başlaması planlanırken, teslimatların ise 2020 ortasında gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Şu an için geri ödenebilir 1.000 avro peşinat ile elektrikli otomobile ön sipariş verilebiliyor. 1ST modellerinden ise 30.000 adet üretilecek.