Laureus Vakfı tarafından 2000 yılından bu yana dağıtılan ve spor dünyasının en saygın ödüllerinden kabul edilen Laureus Dünya Spor Ödülleri sahiplerini buldu. Monaco’da düzenlenen ve sunuculuğunu ABD’li aktör James Marsden’in yaptığı törende Sırp tenisçi Novak Djokovic, Yılın Erkek Sporcusu Ödülü’ne layık görüldü. Başarılı tenisçi daha önce de 2012, 2015 ve 2016 yıllarında bu ödülün sahibi olmuştu. Son 3 grand slam turnuvasında şampiyon olan 31 yaşındaki sporcu, Büyük Britanyalı Formula 1 pilotu Lewis Hamilton, Kenyalı atlet Eliud Kipchoge, ABD’li basketbolcu LeBron James, Hırvat futbolcu Luka Modric ve Fransız futbolcu Kylian Mbappe’yi geride bıraktı.

ABD’li cimnastikçi Biles, yılın kadın sporcusu oldu

Olimpiyat ve dünya şampiyonu ABD’li cimnastikçi Simon Biles, 2017’nin ardından bu yıl da Yılın Kadın Sporcusu Ödülü’ne layık görüldü. 21 yaşındaki Biles, Çek snowboardcu Ester Ledecka, ABD’li kayakçı Mikaela Shiffrin, Rumen tenisçi Simona Halep, İsviçreli triatlet Daniela Ryf ve Alman tenisçi Angelique Kerber’i geride bırakmayı başardı.

Spor dünyasının en iyilerinin belirlendiği gecede yılın takımı, 2018 FIFA Dünya Kupası Şampiyonu Fransa Milli Takımı olurken, son iki grand slam turnuvasını kazanan Japon tenisçi Naomi Osaka ise yılın en iyi çıkış yapan sporcusu seçildi.

İşte 2019 Laureus Dünya Spor Ödülleri

Yılın Erkek Sporcusu: Novak Djokovic (Sırbistan) – Tenis

Yılın Kadın Sporcusu: Simone Biles (ABD) – Cimnastik

Yılın Takımı: Fransa Milli Takımı – Futbol

Yılın En İyi Çıkış Yapan Sporcusu: Naomi Osaka (Japonya) – Tenis

Yılın Geri Dönüşü: Tiger Woods (ABD) – Golf

Yılın Engelli Sporcusu: Henrieta Farkasova (Slovakya) – Kayak

Yılın Ekstrem Sporcusu: Chloe Kim (ABD) – Snowboard

Yılın En İyi Spor Anı: Xia Boyu (Çin) – Dağcılık

İyilik İçin Spor: Yuwa (Hindistan) – Futbol

İstisnai Başarı Ödülü: Eliud Kipchoge (Kenya) – Atletizm

Spor Ruhu Ödülü: Lindsey Vonn (ABD) – Kayak

Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Arsene Wenger (Fransa) – Futbol