Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki Kırmızı Fener Sokağı için önemli bir karar alınmış durumda. Buna göre, ABN Amro Bank ve Data Consult ortak kuruluşu kredi kartı şirketi EMS, Kırmızı Fener Sokağı sınırları içerisindeki genelevlerde kredi kartı kullanımı yasakladı.

Ülkenin başkentinde bulunan ve Red Light District olarak tüm dünyada bilinen sokak için alınan karara tepkiler de gecikmedi. Sokaktaki cinsel ilişki işçilerinin yanı sıra, siyasiler de bu durdurma kararına tepki gösteriyor. Sokaktaki işçiler, kredi kartı ile şeffaf çalışma ortamının sağlandığını ve sömürünün aza indirildiğini ifade ediyor. Bu kararın ayrımcılık anlamına geldiğine de vurgu yapılıyor. Nakit paraya dönülmesi sonucunda sokakta çalışanların yanında nakit para taşıması sebebiyle güvenlik sıkıntısı yaşayacağına da dikkat çekiliyor.

Konuyla ilgili olarak EMS ise sessizliğini korurken, basın açıklaması öncesinde cinsel ilişki işçileri ile görüşülmek istendiğini paylaşıyor. Konunun hükümet gündemine taşınması için de baskılar başlamış durumda.