İster zayıf olsun isterse fit, isterse de kilolu… Pek çok erkek belirli yemeklere karşı iradesini koruyamıyor ve cips, hamburger, kızartma gibi yağlı besinlere dayanmakta güçlük çekiyor. İşte, Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Dilara Koçak tarafından derlenen erkeklerin hayaliyle yaşadığı ve vazgeçemediği yemekler.

Bu yiyeceklere dikkat!

Tavuk Kızartması: 6 adedi ortalama 500 kalori olan kızarmış tavuk parçaları erkeklerin en sevdiği atıştırmalıklar arasında. Sadece kızarmış tavuk yetmez tabii ki. Yanındaki barbekü sos, ketçap, mayonezlerin de kalori miktarı 300’ü buluyor.

Hamburger ve kızarmış patates: Fast-food yemeklerin en çok bilineni ve sevileni olan hamburger+patates kızartması kalori bombası yiyeceklerin başında geliyor. Öyle ki bir de bu yiyeceklere gazlı içecekler ekleniyor. Ortalama bir hamburgerin kalorisi 250 ya da 300 olarak belirleniyor. Ancak büyük boy menü tercih ettiğinizde ise hamburgerdeki bu kalori direk neredeyse 2 katına çıkıp 250 ya da 500’ü buluyor. Aynı durum patates kızartması için de geçerli. Küçük boy kızarmış patates 200-250 kalori olarak hesaplanırken, büyük boy patates 400-450 kalori olarak midelerde yer alıyor.

Yağlı kırmızı et: Erkeklerin vazgeçemediği bir diğer yemek ise yağlı kırmızı etler. Et restoranlarına gidip en yağlı ve büyük etlerden sipariş vermek oldukça sakıncalı. Örneğin sipariş verdiğiniz 450 gr.’lık bir pirzola yaklaşık 1000 kalori ve  37 gr. doymuş yağ içeriyor. Bunun yanında püre, patates, pilav gibi ilaveler olduğunda ise kaloriler daha da katlanıyor.

Pizza: Fast food yiyeceklerin bir diğerini ise pizza oluşturuyor. Lezzetli olduğu kadar kalorisi de bol olan pizza üzerine konan her malzemeyle daha da kalori depoluyor. Örneğin, pizzaya eklenen sucuk, salam ve ekstra peynirle bir dilimden 300 kaloriden fazla alabiliyorsunuz.

Açık büfeler: özellikle tatillerin büyük tehlikesi olan açık büfe yemekler çoğu erkeğin vazgeçilmezleri arasında. Açık büfelerdeki seçenekler çok fazla olduğu için hangi yemekten ne kadar aldığınızı bilemeden yemeniz gerekenden çok daha fazlasını tabağınıza koymuş olabiliyorsunuz. Örneğin, bir kaşık zeytinyağlı, bir kaşık sote et ve bir kaşık pilav derken kocaman bir tabakla masaya dönebiliyorsunuz.

Dondurulmuş besinler: Dondurulmuş yiyecekler de erkeklerin kurtarıcıları arasında. Yoğun geçen bir günün ardından kolay ve hemen yapılacak bir yemek tercih ediliyor. Tüm dondurulmuş yiyecekler için kalorisi yüksek ya da yağlı diyemeyiz ancak yine de içerisindeki malzemeler o yemeğin kalorisini yükseltebilir.

Cips: erkeklerin neredeyse tamamının maç izlerken ya da televizyon oyunu oynarken en çok tükettikleri yiyecek cips olarak biliyor. Amerika’da yapılan bir çalışma da bu görüşü destekler nitelikte. Çalışmaya göre erkeklere ömürleri boyunca en çok tüketmek istedikleri atıştırmalık sorulduğunda “Cips” cevabı alındı. Örneğin klasik cipslerin 30 gr.’ında yani yaklaşık 15 adette,  160 kalori ve 10 gr. yağ bulunuyor. Aromalandırılmış çeşitlerindeyse daha fazla kalori ve yağ bulunuyor.

Dondurma: cipsten sonra en çok sevilen atıştırmalığı dondurma oluşturuyor.  Kalsiyum ve protein bakımından zengin olan dondurma ölçülü ve kalori içeren ürünlerle karıştırmadığı takdirde gayet masum bir atıştırmalık. Ancak eğer dondurmanızın üzerine karamel veya çikolata sos, krema, fındık ya da fıstık parçacıkları ekletirseniz, masum gözüken dondurmanızın kalorisi artacaktır.

Bira: Yüzde 3-5 oranından alkol içeren biranın 330 ml.’inde 139 kalori bulunuyor. Çoğu zaman bir bardaktan daha çok tüketilen bira yüksek dozda kalori almanıza sebep olabiliyor. Dolayısıyla bira içmeyi tercih ederken light seçeneklere de göz atın. Örneğin 330 ml. light bira, 92 kalori içeriyor.