American Mayo Clinic uzmanlarının yaptığı araştırma, aslında çok önemsiz bir detaymış gibi görünen uyku pozisyonu durumlarının kişilerin sağlığı açısından ne denli önemli olduğunu ortaya çıkardı. Araştırma sonucunda, yüz üstü uyumanın çeşitli sağlık problemlerine yol açtığına dikkat çekildi.

Uzmanlar, yüz üstü uyumak sonucunda kişilerde sırt ve boyun ağrılarının yanı sıra, eklemlerde karıncalanmaların oluşabileceği uyarısında bulundular. Özellikle de hamile kadınların yüz üstü uyumamaları gerektiğini belirten uzmanlar,  yüz üstü pozisyonun kan akışını zorlaştırdığını aktarıyor.

Yatak tipinizi doğru seçin!

Yüz üstü pozisyonda uyunması ihtimaline karşın da alternatif uygulamalar sunan uzmanlar, omurganın zarar görmemesi için karın bölgesinin altına bir yastık koyulması ve sert bir yatakta yatılması önerilerinde bulunuyor. Uzmanlar ayrıca, omurganın sağlığı için boynun rahatça hareket edebileceği pozisyonlarda uyunması gerektiğini vurguluyor.

Uykusuzluk, Alzheimer’i tetikliyor mu?

Uyku pozisyonlarının yanında uykusuzluğun neden olduğu önemli sağlık problemlerine ilişkin de açıklamalarda bulunan ABD’li bilim insanları, yetersiz gece uykusu ve Alzheimer hastalığı arasında bağlantı olduğunu dile getirdiler.  Ayrıca, uykusuzluk çeken insanlarda var olan “amiloid plak birikiminin” diğer insanlara göre neredeyse üç kat daha fazla olduğu ifade edildi.