Colin Kaepernick sayesinde Nike piyasa değeri 6 milyar dolara ulaşmış durumda. Tartışmalı Just Do It reklam kampanyasının yüzü olan Kaepernick ABD merkezli şirketin ciddi anlamda işine yaramışa benziyor.

Öncelikle bilmeyenler için Colin Kaepernick’in NFL takımı San Francisco 49ers’ta oyuncu olduğunu, ancak ABD Başkanı Donald Trump’ı ulusal marş sırasında dizlerinin üstüne çökerek protesto etmesi sebebiyle takımdan ihraç edildiğini ve kariyerinin bitme noktasına geldiğini belirtelim. Hatta Kaepernick hızla yayılan protesto hareketinin yüzü haline gelmişti.

Tekrar Nike hisselerine döndüğümüzde ise artışın yüzde 36 oranında olduğunun altını çizmemiz gerek. Ek olarak, Nike hisseleri de 85.67 dolar ile tüm zamanların en yükseği olma yolunda. Bu anlamda Kaepernick’i kullanarak büyük risk alan şirketin çok doğru bir karar aldığı açık seçik ortada.

2011 yılından beri Nike ile anlaşmalı olan oyunun bu tarihten beri hiçbir Nike reklam kampanyasında yer almadığını da ufak bir not olarak düşmek gerekiyor. Şirketin 30 yıl dönümü kampanyasında yer alan diğer isimler arasında Serena Williams, LeBron James, Lacey Baker, Shaquem Griffin ve Odell Beckham Jr. gibi isimler yer alıyor. Elbette en çok ses getiren ise Colin Kaepernick.