Bilgi, görgü, konuşma ve davranışınız elbette ki sizi diğer insanlardan ayıran özelliklerinizin arasında yer alıyor. Ancak konu kişisel bakıma gelince durum biraz çetrefilli bir hal alıyor. Çok iyi eğitimli, kültürlü, dışa dönük biri olabilirsiniz fakat dış görüşünüz girdiğiniz ortamlara uyum sağlayamıyorsa ne yazık ki yanlış yaptığınız bir şeyler var demektir. Her ne kadar bakımlı olmak kadına atfedilen bir durum olsa da erkeklerin de günlük yaşamda daha prezantabl görünmek için kendi üzerlerine alacakları noktalar bulunuyor. Sizler için kolay ama fark yaratacak birkaç erkek bakımı önerisi derledik.

Basit ama etkili erkek bakımı önerileri

Saç, sakal bakımı

Her sezon farklı modellerde saç kesimleri moda olabiliyor. Bu konuda modanın şekillenmesinde öncü olan sanatçılar, futbolcular kendi tarzlarında bir takım saç modelleriyle trend yaratabiliyorlar. Ancak her model herkeste güzel duracak diye bir kaide yok. Örneğin, Cristiano Ronaldo’nun saç kesimi sizin yüz ve kafa yapınıza uymuyorsa kestirmeyin ya da hipster model sakal kesimi sizin tarzınızı yansıtmıyorsa zorlamanın bir alemi yok. Yuvarlak yüz hatlarınız varsa saçlarınızın yanlarını daha kısa kestirmeye; uzun bir yüz hattınız varsa da saçlarınızın yanlarını uzun tutmaya dikkat edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, saç ve sakal tıraş gününüzü elbette ki saç ve sakalınızın uzama sıklığına göre yapıyorsunuz ancak bu süreyi de çok uzun tutmamayı saç ve sakallarınızı sık aralıklarla düzelttirmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca uzmanlar, saçlarınızın daha sağlıklı ve canlı görünmesi için en fazla haftada 2-3 kere şampuanla yıkamanızı öneriyor.

Tıraş sonrası bakım

Tıraş öncesinde ya da sonrasın krem ya da losyon sürmek cildinize iyi gelir. Örneğin, tıraş olmadan önce mutlaka duş alın ve cildinizin ölü derisini atarak yumuşamasını sağlayın. Farklı markalara ait pek çok çeşidi bulunan tıraş öncesi nemlendirici ya da tıraş kremleriyle cildiniz kurumadan tıraşınızı olun. Sonrasında da cildin iyice nemlenmesi için yine erkekler için üretilen tıraş sonrası losyonlardan kullanın. Tüm bu işlemler düşünüldüğü gibi saatler sürmeyecek, sadece kendinize ayırdığınız 10-15 dakika ile daha fresh,  tıraş sonrası kızarıksız ve tahrişsiz bir cilde kavuşacaksınız.

Güneş kremi kullanın

Güneşin zararlı etkileri cildinizde geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilir. Bu sebeple güneş lekelerine ve kırışıklıklara karşı spf 50+ olan güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Deodorantınızı gece sürün

Çoğu erkek sabah evden çıkmadan deodorant kullanır. Ama doğru bilinen yanlışlardan biri de budur. Uzmanlara göre deodorantlarınızın ter bezlerini durdurma görevini yerine getirebilmeleri için biraz süreye ihtiyaçları var. Bu sebeple evden çıkmadan değil gece yatmadan önce deodorant kullanmanız terleme ve ter kokmanızın önüne geçmiş oluyor. Zaten günümüzde deodorantların etki dereceleri 24 ile 48 saat arasında değişebiliyor.

Erkek bakımı

Akşamdan kalanlara göz altı maskeleri

Eğer bir önceki geceden alkol biraz fazla kaçtıysa ertesi gün göz altlarınız bunun sinyali verecektir. Ama bunun da çözümü var. Göz altlarınızdaki şişlik ve morlukları geçici olarak büyük oranda azaltabilecek kafein ve sıkılaştırıcı içeren 15 dakikalık göz altı maskeleri ya da etkili kremlerden faydalanabilirsiniz.

Ağız temizliği

Kuşkusuz diş ve ağız sağlığınıza ve temizliğinize özen gösteriyorsunuzdur. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki diş temizliğiniz karşınızdaki insanlarla olan iletişiminiz açısından büyük önem arz ediyor. Bu sebeple günde en az 2 kere dişlerinizi temizlemeyi ve diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin.

Parfümsüz asla

Bakımlı olmanın belki de ilk şartlarından biri teninize uyacak bir parfüm. Adeta imza niteliği taşıyan bir koku erkeklerin olmazsa olmazları arasında yer almalı. Bu sebeple teninize uyan bir kokuyu sıkmadan evden çıkmayın.