Basketbol dünyasını bir araya getiren ve Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) tarafından ilk kez Çin’in Xi’an kentinde düzenlenen Dünya Basketbol Zirvesi kapılarını kapattı. Üst düzey basketbol yöneticileri, FIBA’yı oluşturan ulusal federasyonların başkan ve temsilcileri, ligler ve kulüpler, oyuncu dernekleri, eğitim kurumları, medya ve teknoloji şirketleri ile spora destek veren markaların çalışanlarının katıldığı zirvede ana gündem basketbolun küresel olarak gelişmesinde milli takımların oynadığı önemli rol oldu.

FIBA Genel Sekreteri ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Üyesi Patrick Baumann, NBA Komiseri Adam Silver ve Çin Basketbol Birliği Başkanı Yao Ming gibi dünya çapında basketbol liderlerinin katıldığı zirvede basketbolun geleceği ve gelecekte karşılaşacağı fırsatlar ele alındı.

Milli müsabakalar basketbolseverler için önem taşıyor

Dünya Basketbol Zirvesi

Milli takım müsabakalarının, yeni basketbolseverlerin kazandırılmasında önemli olduğuna değinen  Patrick Baumann, “Milli takımların müsabakası olduğunda, iletişimimiz sadece var olan taraftarlarla olmuyor. Onun yerine, bu zamanlar basketbola yeni taraftarlar kazandırmak için harika bir fırsat.” şeklinde konuştu.

Milli takımlar ülke birliği için önemli

Milli takımların, ülkelerin birliği açısından önemli olduğuna dikkat çeken Adam Silver, “Basketbol dünyada en hızlı büyüyen spor ve bir ülkenin milli takım maçı, başka hiçbir şeye benzemeyen bir birlik anı yaratıyor. Dahası, milli takım oyuncuları için 2019 FIBA Basketbol Dünya Kupası’ndan daha büyük bir sahne de olamaz.” diyerek görüşlerini aktardı.

Yıllarca Çin milli formasıyla turnuvalara katılan Yao Ming ise, “Çin’de, diğer her yerden daha fazla, her sporcunun görevi milli takım formasına zafer getirmek ve gururla ülkesini temsil etmektir.” diye konuştu.