Star Wars (Yıldız Savaşları) filmlerinin unutulmaz silahı olan Işın kılıçları için hazırlanan replikalar hayranların bir numaralı arzu nesnesi. Hatta uzun zamandır hayranlar ışın kılıçları ile düello yapıyor ve bunun için eğitim veren yerler bile var. Şimdi ise Fransa ışın kılıcı düellosu için önemli bir karar aldı. Işın kılıcı düelloları ülkede artık resmen spor olarak kabul edilmiş durumda.

Işın kılıcı düellosu resmen spor dalı oldu

Fransız Eskrim Federasyonu ışın kılıcı düellosunu resmi olarak rekabetçi spor olarak kabul ederek bir ilke imza attı. LED aydınlatmalı, polikarbonat ışın kılıcı replikaları ile bu spor dalında ilerlemek artık resmen mümkün. Işın kılıçları temin edilmiş eskrim kulüpleri de açılmaya başlanan ülkede bu spora olan ilginin artması bekleniyor. Tabii ki bu spor için kurallar da belirlendi.

Özellikle gençlerin spor yapmamasından ve bunun gerçek bir toplum sağlığı sorunu olduğundan şikayetçi olan federasyon bu kararla gençleri teşvik edeceklerine inanıyor. Olimpiyatlarda ışın kılıcı düelloları ne zaman göreceğimizi ise oldukça merak ediyoruz?