Yazın bitmesiyle soğuyan ve değişen hava koşulları hem psikolojik hem de çoğu zaman fiziksel olarak vücut dengesini sarsıyor. Hal böyle olunca da hem soğuk geçecek kış günlerine tedbir karşı almak hem de vücut direncini arttırmak için uzmanların önerdiği besinler adeta imdadımıza yetişiyor.

Kışın tüketilmesi gereken proteinli besinler ile dinç kalın!

Spor ve günlük yaşantıda tüketilebilecek 3 protein kaynağı besin ise şu şekilde sıralanıyor:

Sarımsak

Sarımsak tek başına ya da çiğ olarak tüketildiğinde sosyal hayatta sizi zorlayabilir. Ancak pişirdiğiniz her yemeğin içerisine sarımsak eklemeniz, vücut direncinizin yükselmesi ve hastalıklardan korunmak için size yardımcı olacak protein kaynaklarının başında geliyor. Doğal antibiyotik olarak nitelendirilen sarımsak, her ne kadar kokusuyla biraz rahatsız edici olsa da yemeklere oldukça lezzet de vermekte.

Ton Balığı

Her ne kadar konserve diye nitelendirilse de ton balığı günlük alınacak protein kaynaklarını içeren kurtarıcı bir besin olarak biliniyor. Özellikle kış aylarında günlük protein ihtiyacının yüzde 56’sını karşılayan protein kışın tüketilmesi gereken ürünlerde 2. sırada yer alıyor.

Yulaf

Evet kabul ediyoruz, erkeklerin yulaf ve türevi ürünlerle arası pek iyi değil. Ancak özellikle sabah kahvaltılarında hem çabuk hem de faydalı besinler tüketmek isteyenler için doğru adres “yulaf”tan geçiyor. Karbonhidrat ve proteini yüksek miktarda içeren yulaf, gün içerisinde hem tok olmanıza hem de sağlıklı bir hayat sürmenize fayda sağlıyor.