Her yıl tıp dünyasına yönelik farklı alanlardaki çalışmalar dikkate alınarak verilen Nobel Tıp Ödülü 2018 sahipleri belli oldu. Bu yıl kanser alanındaki çalışmalarıyla tıp dünyasına yaptıkları katkılardan ötürü ABD’li James P. Allison ile Japon Tasuku Honjo bu önemli ödüle layık görülen isimler oldu.

Nobel Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Allison ve Honjo’nun, negatif bağışıklık düzenlemelerini önleyen kanser tedavi yöntemini keşfetmelerinden ötürü ödüle layık görüldükleri belirtildi.

Nobel Tıp Ödülü 2018

Komite tarafından yapılan açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: “2018 Nobel Ödülü sahiplerinin yaptığı keşiflere kadar kanser tedavisi konusunda sınırlı bir klinik gelişme kaydedilmişti. Bağışıklık kontrol noktası olarak adlandırılan terapi yöntemi kanser tedavisinde çığır açarak kansere olan bakışımızı biçimimizi kökten değiştirdi. Bu yılın Nobel Tıp Ödülü’nün kazananları bağışıklık sistemimizin kanserli hücrelerle savaşma kabiliyetini uyararak kanser tedavisinde yepyeni bir ilke ortaya koydu.”