Jedbang Collectibles ve JBC Yayıncılık kurucusu Ertan Ergil, popüler kültür odaklı koleksiyon ürünlerinin ülkemize gelmesi ve birçok çizgi-romanın Türkçeleştirilmesi konusunda yaptığı çalışmalar ile adından söz ettiriyor. Hem koleksiyonerlik yapan hem de diğer koleksiyonerlere yardımcı olan Ergil ile koleksiyon ve çizgi roman odaklı şirketlerini, ayrıca Türkiye’de koleksiyonerliği konuştuk. Her zaman olduğu gibi koleksiyon yapmak isteyen beyefendiler için de bir öneri aldık.

Kaç yıldır koleksiyonerlikle uğraşıyorsunuz?

Aslında ilkokul yıllarımdan beri sevdiğim şeyleri biriktirmek hoşuma gitmiştir ama sanırım güncel çizgi roman ve figür koleksiyonum 1997’de başladı. Yaklaşık 22 yıldır diyebiliriz.

Koleksiyonunuzda ne tür parçalara yer veriyorsunuz?

Yukarıda da bahsettiğim gibi geniş bir çizgi roman ve figür koleksiyonum var. Bunların yanı sıra hoşuma giden çakmak, saat ve bıçakları biriktirmeye çalışıyorum.

Sizin için en koleksiyonunuzdaki en özel parçalar hangileri?

Aslında güzel hikayeleri olan pek çok parçam var ama sanırım en önemlilerinden biri Sideshow firmasının ürettiği Hellboy Samartian 1:1 Replica ürünü. Bu ürün hem 0001 edisyon numarasına sahip hem de Sideshow Distribütörü olmamızda çok önemli bir yeri var. Eşimle beraber en önemli parçamız bu diyebiliriz.

Bunların dışında Dünya’da sadece 1 adet olan altın kaplama Destiny Edition Darth Vader FX Işın Kılıcı, bronz kaplama Hellbaby heykeli ve Hellboy 1:1 Bust diyebiliriz. Çizgi Roman olarak da Scott Snyder’dan adıma imzalı ve içinde özel bir mesaj içeren Batman: Baykuşlar Divanı çizgi romanı diyebilirim.

Sizce koleksiyonerlik nedir desek?

Açık konuşmak gerekirse 20 küsür yıldır bu soruya cevap bulamadım, sanırım en yakın tanım kendimizi şımartmak ve egomuzu tatmin etmek için biriktirmek diyebiliriz.

“Ülkemiz koleksiyonerleri gözümde çok daha değerli”

Türkiye’de ve dünyada koleksiyonerliği karşılaştırır mısınız?

Figür koleksiyonerliği dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yükseliyor. Yurtdışındaki şartlar ve alım gücünü ülkemiz ile karşılaştırmak yanlış olur. Yeri geliyor Türkiye’den aldığınız 1 adet Prime 1 Studio heykeli maliyetine yurtdışındaki kişiler koca bir oda dolduruyor. Bu yüzden ülkemiz koleksiyonerleri gözümde çok daha değerli.

Koleksiyon ürünleri satma ve Jedbang Collectibles adlı bir site kurma fikri nasıl ortaya çıktı?Ertan Ergil

Yıllardır eşimle birlikte kendimize yurtdışından ürün getiriyorduk. Her ne kadar şahsi alımlar da olsa gümrükte sorun yaşamaya başlamıştık. Bizim topladığımızı gören arkadaşlarımız ve internetten tanıştığımız insanlarda bizden almak istiyordu. Baktık başa çıkamıyoruz bir firma kurup distribütörlük alalım diye düşündük ve 2005 yılında Jedbang.com’u kurmaya karar verdik ve önce ailelerimizin, sonrasında da dostlarımızın yardımı ile firmamızı açtık. O günden beri devam ediyoruz.

Jedbang isminin hikayesi nedir?

Eşim ve ben dışında bilen yok J Böyle kalmasını tercih ediyorum.

Hangi şirketlerle iş ortağısınız ve yeni sürprizler var mı?

Açıldığımız günden beri Sideshow Collectibles’ın Türkiye distribütörüyüz. Figür sektöründe ayrıca Hot Toys, DC Collectibles ve Kotobukiya firmalarının distribütörlüğünü yapmaktayız. Yıllar içerisinde Master Replicas, Gentle Giant, Kidrobot gibi onlarca firma ile çalıştık fakat son 3-4 yıldır tüm iş yoğunluğumuzu yukarıda bahsettiğim dört firma ile paylaşıyoruz.

Çizgi Roman sektöründe ise DC Comics, Marvel, Dark Horse ve IDW ile yoğun şekilde çalışıyoruz. Sanırım an itibari ile DC Comics’in Türkiye’deki en çok yayınını basan yayıneviyiz.

Peki, çizgi roman odaklı JBC Yayıncılık macerası nasıl başladı?

2007 senesinde San Diego’da düzenlenen Comic-Con fuarına katılmıştım. Fuarda gezerken 30 Days Of Night filminin oyuncu ve yapımcı kadrosu ile tanışmıştım. Bana aslında bu filmin bir çizgi romandan esinlendiğini söyleyip Türkiye’de basmak ister miyim diye sordular. Benim de aklıma yatmıştı.  Olur dedim ve ilk çizgi roman telifimizi aldık.

30 Days Of Night sonrasında yayıncılık maceramız Star Wars, Umbrella Academy, Deadpool ve Batman ile devam etti. Hali hazırda 120 yayınımız var ve basmaya devam ediyoruz.

JBC Yayıncılık’tan çıkacak sürpriz çizgi-romanlar var mı?

Olmaz mı? Çok yakında Batman Damned basacağız.

Ertan Ergil“Hem figür hem de çizgi roman dünyası dipsiz bir kuyu gibi”

Jedbang Collectibles ve JBC Yayıncılık ile ilgili olarak hedefleriniz neler?

Gerçekleştirmeye yakın duyuracağız. Merak etmeyin, devamlı projeler geliştiriliyor.

Ankara dışındaki illere de mağaza açma planınız var mı yoksa distribütörlükle mi devam edeceksiniz?

Her an her şey olabilir, hayırlısı olsun yeter 😀

Koleksiyon yapan ya da yapmaya başlayacak beyefendilere ne önerirsiniz?

Başlamadan önce bir seri belirlemek çok önemli. Hem figür hem de çizgi roman dünyası dipsiz bir kuyu gibi. Başlamadan tercihleri belirlemek bu yüzden çok önemli. Tabii ki bir de bütçeye dikkat etmek çok önemli.