Küresel anlamda adını duyuran Türk sokak stili kültürü markası Les Benjamins’in kurucusu ve tasarımcısı Bünyamin Aydın, markasının art arda elde ettiği başarılarıyla adından söz ettiriyor. Milano ve Paris Erkek Moda Haftalar’ında koleksiyon sergileyen ilk Türk tasarımcı olan Aydın dünyaca ünlü markalarla gerçekleştirdiği iş birlikleriyle de öne çıkıyor. Bünyamin Aydın ile Les Benjamins markasını, sokak kültürünü ve projelerini konuşurken her zaman olduğu gibi Beyefendiler Kulübü takipçileri için de bir tavsiye aldık.

Moda markası yaratma hikayeniz nasıl gelişti? Les Benjamins adı nasıl ortaya çıktı?

Aslında hep hayalimdi kendi markamı yaratmak. T-shirt ile başladım, sonra 10 yıl içinde kendi kendine büyüdü. Şimdi Milano, Floransa, Paris gibi şehirlerde etkinlikler ve sunumlar yapan hazır giyim erkek ve kadın tasarım markasına evrildi.

Bünyamin Aydın

Les Benjamins tasarımlarının şekillenmesindeki etkenler neler? Temalarınızı neye göre belirliyorsunuz?

Zaman ve doğru yerde doğru zamanda olmam en büyük etken. Genelde kişisel beğendiğim kültürler veya merak ettiğim konular ile şekilleniyor.

“Sokak stili Türkiye’de daha yeni yeni kabulleniliyor”

Sokak stilini siz nasıl tanımlıyorsunuz? Türkiye sokak stili anlamında nerede?

Sokak stili Türkiye’de daha yeni yeni kabulleniliyor. 4 yıl önce ucuz gibi duran sokak giyimi bugün lüks tüketimin ana kalemi oldu. Türkiye sokak stili ve sneaker kültürünü ileriye taşımak her zaman hedefimizdi. Gelecek yıllarda daha da çok önünüze çıkacağından emin olabilirsiniz.

Sizin ve markanızın çok daha tanınır hale gelmesindeki kırılma noktası sizce ne oldu?

Birden fazla dalga diyebiliriz. Robert Downey Jr., Milan Show, Nike Global Vote Forward kampanyası gibi global projeler ve etkinlikler.

Nike’ın ayakkabı tasarlattığı ilk Türk olma maceranız nasıl gerçekleşti?

Çok heyecanlı ve önemli bir andı. Nike ile büyüdüm ve 1 günlük Portland hikâyesini anlatmak bu röportaja sığmaz.

Milano Erkek Moda Haftası ve Paris Erkek Moda Haftası’nda yer alan bir marka olmak hedefleriniz arasında mıydı?

Global oynamak her zaman hedefimdi. Almanya, İsviçre ve Türkiye’de yaşamış olmam aslında çok iyi bir altyapı verdi.

Bünyamin AydınHem ülkemizden hem de yurtdışından ünlülerin üzerinde tasarımlarınızı görmek nasıl bir duygu?

Çok güzel bir duygu. Geçen hafta Mos Def, Yasin bey bizim Sole DXB Dubai standımıza geldi ve markayı ve yaptıklarımı çok beğendiğini paylaştı. Türk markasına global anlamda ilgilerin gelmesi çok değerli.

Ekim ayında söyleşiler, partiler ve workshop’lar ile açılışını gerçekleştirdiğiniz Les Benjamins İstanbul Multi-Brand Flagship Store’un detaylarını bir de sizden öğrenebilir miyiz? Mağaza sayısını artırma veya flagship mağazanız için yeni planlarınız var mı?

Perakende stratejimiz gerçekten çok önemli. Dünyada mağazalaşmak istiyoruz ve hedefimiz 2019’da ilk global bayrak mağazamızı açmak. Bunun hangi ülke ve şehir olacağını şu an paylaşamıyorum.

“2020’de çok heyecanlı projeler geleceğine inanıyorum”

Bugüne kadar birçok marka ile iş birliği yaptınız. İş birliği gerçekleştireceğiniz veya gerçekleştirmek istediğiniz yeni marka veya markalar var mı?

Puma ile global bir koleksiyon tasarladım ve iki sezonluk bir anlaşma. Bu Puma x Les Benjamins koleksiyonu 500 noktada dünyanın her bir tarafında çıkacak bir koleksiyon. Doğru markalar ile organik bir şekilde iş birlikleri yapmak her zaman en önemlisi bizim için. Birkaç global marka bizimle iletişime geçti 2020’de çok heyecanlı projeler geleceğine inanıyorum.

Son olarak, sokak stilini benimseyen beyefendilerin giyiminde en çok dikkat etmesi gereken sizce ne?

Kendisi iyi tanımalı ve aynı zamanda bu çağa ayak uydurmalı. İş yeriniz takım elbise giyme zorunluluğu olabilir altına sneaker veya bir Air Jordan 1 giyerek bu çağa ayak uydurmuş olursunuz.

Bünyamin Aydın