Günlerdir İstanbulluların büyük bir merakla beklediği Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, açılış gününde büyük bir heyecana sahne oldu. Açılışına sayılı günler kala dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nda kapılarını ziyaretçilerine açan festival kapsamında düzenlenen yarışa, dünyanın en hızlı otomobillerinden Red Bull Racing Formula 1 yarış aracından, SoloTürk F-16’ya, özel jet Challenger 605, Aston Martin: The New Vantage, Lotus Evora 410 ve Kawasaki H2R’den Tesla PL 1000DL’ye kadar 7 sıra dışı araç damgasını vurdu. 402 metrelik pistte gerçekleştirilen ve nefesleri kesen mücadeleyi motosikletiyle 9,43’lük derece elde eden Kenan Sofuoğlu kazandı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) öncülüğünde düzenlenen Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne, eski Dünya Motosiklet Şampiyonu Kenan Sofuoğlu’nun yanı sıra Türkiye Ralli Şampiyonu Yağız Avcı, Avrupa Şampiyonu motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu ile yurt dışından Emma Kimilainen ve Jake Dennis gibi isimler de katılım gösterdi.

Festival kapsamında düzenlenen ve bu alanda da bir ilkin yaşandığı yarış öncesinde düşüncelerini dile getiren Kenan Sofuoğlu, “Bugün zor bir projeyi gerçekleştiriyoruz. Dün yaptığımız deneme yarışında da çok yakın bir sonuç çıkmıştı. Yarış kariyerimi sonlandırsam da hız tutkum sonlanmış değil. Dün 330 kilometre hıza çıktım. Özellikle burada Türkiye’nin ses getirecek işler yaptığını dünyaya gösterebilmekten dolayı onur ve gurur duyuyorum. Tabii ki bu yarış çok farklı bir yarış. Buradaki bir amacımız da gösteri yapmak.” dedi.