Bu yıl 15’inci kez kapılarını sinemaseverlere açacak olan Akbank Kısa Film Festivali, 18-28 Mart tarihleri arasında 40 ülkeden 111 kısa ve 3 uzun metraj filmi seyirciyle buluşturacak. 68 ülkeden toplam 1406 kısa filmin başvurduğu 15. Akbank Kısa Film Festivali; “Festival Kısaları, Dünyadan Kısalar, Kısadan Uzuna, Deneyimler, Belgesel Sinema, Perspektif, Özel Gösterim ve Forum” bölümlerinden oluşuyor. Festivalde aynı zamanda Cannes, Venedik, Berlin gibi önemli uluslararası festivallerden gelen birçok filmin de gösterimi gerçekleştirilecek.

15. Akbank Kısa Film Festivali programı belli oldu

Festival’in Deneyimler bölümünün konuğu ise İsrail’in önemli kadın yönetmenlerinden Elite Zexer olacak. Yönetmenin, Sundance Film Festivali’nden ödüllü ve bununla birlikte toplam 16 ödülü bulunan uzun metraj filmi Sand Storm ve 2 kısa filmi festivalde izlenebilecek. Sanatçı gerçekleştireceği Masterclass ile de sinemaya dair deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak.

Kısadan Uzuna’da bu yıl genç yönetmen Mehmet Can Mertoğlu konuk olacak. Sanatçının Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan ve Yılın En Yenilikçi Yönetmeni ödülüne layık görülen ve toplam 15 ödülü bulunan uzun metraj filmi Albüm ile kısa filmleri Yokuş ve Fer bu bölümde sinemaseverler tarafından izlenebilecek. Ayrıca Mehmet Can Mertoğlu bir söyleşi ile deneyimlerini aktaracak.

Belgesel Sinema bölümünün konuğu ise Hırvat yazar ve yönetmen Nebojsa Slijepcevic. Bu bölümde; yönetmenin Cannes Film Festivali’nde gösterilen yine bol ödüllü belgeseli Srbenka’nın gösterimi gerçekleşecek ve sanatçı Masterclass ile deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak.

Forum bölümünde ise kısa filmlerin fikir aşamasından itibaren desteklenmesi amacıyla düzenlenen Kısa Film Senaryo Yarışması yer alıyor. Bu yıl 698 senaryonun başvurduğu yarışmada finale kalan 8 senaryo arasından en iyi senaryo festivalde belirlenecek. Bölüm kapsamında Sırp yazar ve yönetmen Gordan Matic senaryo atölyesi gerçekleştirecek.

Özel Gösterim’de Latin rüzgarı esecek

Bu yıl festivalde Özel Gösterim, Latin Amerika filmlerine ayrıldı. Hayli zengin bir söyleşi programına sahip festival kapsamında; Hazar Ergüçlü, Ercan Kesal, Gökhan Tiryaki, Hakan Bıçakçı gibi çok sayıda değerli sanatçı deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak.

Ulusal ve uluslararası yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film seçilecek olan yapımlar, festivalin ardından Ödüllü Filmler Üniversitelerde etkinliği kapsamında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde gösterim turuna çıkacak.