Türkiye’de artık geleneksel hale gelen ve her yıl büyük bir heyecanla beklenen Akbank Caz Festivali, her yıl olduğu gibi bu sene de birbirinden renkli ve sürpriz isimleri müzikseverlerle buluşturacak. 28’inci kez şehirde caz rüzgarı estirecek olan Akbank Caz Festivali, 17-28 Ekim tarihleri arasında kapılarını cazseverlere açacak. Festival kapsamında caz müziğinin önemli temsilcilerinden; Jamie Cullum, Till Brönner Septet, The Bad Plus, Avishai Cohen Quartet ve Tarkovsky Quartet sahne alacak.

Festival kapsamında 12 gün boyunca; Ustalara Saygı, Festivale Özel, Cazda İngiliz Çıkartması, Güçlü Nefesler, Caz ve Ötesi, Sihirli Eller, Fransız Rüzgarı’ndan oluşan 7 ana temanın yanında; Caz Saat, Liselerde Caz, Kampüste Caz ve Atölyeler ile toplam 11 kategoride cazseverleri coşturacak. Festival’de ayrıca 100’den fazla müzisyenle 37 ayrı mekanda 37 konser, 3 söyleşi ve 16 atölye gerçekleştirilecek.

Söyleşiler festivale ayrı bir hava katacak

Festivalde, liseli gençler de unutulmadı ve bu kapsamda 9 liseden öğrenciler Ercüment Orkut, Volkan Topakoğlu ve Ediz Hafızoğlu ile bir araya gelecek. Söyleşilerin de yer alacağı festivalde, caz programcısı Hakan Rauf Tüfekçi ve Hülya Tunçağ’ın moderatörlüğünde; Emin Fındıkoğlu, Okay Temiz, Neşet Ruacan, Ayten Yaraş Pekcan, Sebla Pekcan ve Nilüfer Verdi gibi caz tarihinin değerli isimleri konuk olacak. Festival kapsamında ayrıca caz müziğinin tiyatro yapıtlarının üzerine etkisi ve bu iki sanat disiplini arasındaki ilişki üzerine Koffi Kwahulé ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Genç neslin önemli isimleri de bu festivalde

Festivalin artık bir festival klasiği haline gelen “Kampüste Caz” konserleri bu yıl da devam ediyor. Festivalin en önemli etkinliklerinden biri olan Kampüste Caz; Edirne, Çanakkale, İzmir, Muğla, Eskişehir, Ankara, Kayseri, Mersin ve Adana’da genç neslin önemli isimlerinden Evrencan Gündüz ve Uzaylılar’ı üniversiteli gençlerle buluşturacak. Festivalin büyük ilgi gören Cazlı Brunch ve Akşamüstü Caz etkinliklerinin yanı sıra caz etrafında şekillenen atölyelerle festival programı yine oldukça zengin olacak