Apple’ın uzun zamandır duyurması beklenilen kulak üstü kulaklıklar sonunda görücüye çıkartıldı. Apple AirPods Max adı verilen ürün şirketin Beats yerine kendi markasını taşıyan ilk kulak üstü kulaklık modeli olmasıyla dikkat çekiyor.

AirPods Max, özel bir akustik tasarım ile karşımıza çıkıyor. Kafa bandı çelikten olan ürünün kafa ile uyumunu ayarlamak içinse teleskobik kafa bandı kolları kullanılmış. Kulak yastıkları içinse aktif gürültü engellemenin yanı sıra harici sesleri engellemek amacıyla özel hafızalı köpük tercih edilmiş. Apple ayrıca, müzik çalma ve ses seviyesini kontrol etmek için Apple Watch’tan ödünç alınan ve parçaları çalma, duraklatma, atlama ya da Siri’yi çağırma özellikleriyle birlikte dijital bir kurma kolu barındırıyor.

Her bir kulaklığın içerisinde Apple tasarımı 40 mm ses sürücüleri yer alıyor. Ek olarak, sesi en yükseğe ayarlasanız bile harmonik bozulmayı yüzde 1’den daha aza indirmek için çift neodim halkalı mıknatıs motoru kullanılıyor. Kulaklığın içinde saniyede 9 milyar işlemi işleyebilen ve bir dizi hesaplama ses özelliği sağlayan 10 ses çekirdeği yer alıyor. Bunlar, kullanıcıya iletilen sesi ölçen ve gerçek zamanlı ayarlamalar yapan uyarlanabilir bir ekolayzır, üç harici mikrofon kullanarak harici gürültüyü engellemek için aktif gürültü iptali, şeffaflık modu ve 5.1/7.1 ve Dolby Atmos çevresel ses destekli uzamsal sesi içeriyor. Kullanıcının hareketlerini belirlemek ve sesi buna göre ayarlamak için bir jiroskop ve ivme ölçer de kullanılıyor.

AirPods modellerinde olduğu gibi Apple H1 çipi kullanılan kulaklıkların diğer Apple cihazlar ile kurulumunu yapmak da oldukça kolay. Ayrıca, Apple cihazlar arasında otomatik olarak geçiş yapabilirsiniz. Kulaklıkları çıkardığınızda veya kulaklıklardan birisini kaldırdığınızda oynatma da otomatik olarak beklemeye alınıyor.

AirPods Max tek şarjla aktif gürültü önleme ve uzamsal ses açık halde 20 saate kadar dinleme, filmz izleme ve konuşma süresine sahip. Bununla beraber, kullanılmadıklarında pili korumak için kulaklıkları otomatik olarak “ultra düşük” güç durumuna geçiren bir Smart Case ile birlikte geliyor. Bu ürünü Apple’ın nasılsa ayrı satmamasına da biraz şaşırdık.

Ülkemizde de satışa sunulmuş olan Apple AirPods Max’ın fiyatı ise ülkemizde 5.699 TL gibi oldukça yüksek bir fiyat etiketine sahip. Renk seçenekleri arasında ise Uzay Grisi, Yeşil, Gümüş, Gök Mavisi ve Pembe yer alıyor.