Balık sezonu açıldı. Tüm tezgahlarda iştah açıcı balıklar ister ızgara, ister kızartma ister buğulama olarak pişmek için Beyefendileri bekliyor. Her balığı her pişirme tekniği ile sevmiyor ve sürekli aynı şekilde tüketiyor olabilirsiniz. Burada bir sıkıntı yok. Ancak omega 3 ve protein deposu, kas ve kemik gelişiminde büyük destekçi cildinize ve saçlarınıza olan faydaları saymakla bitmeyen balık, her zaman doğru teknikle tüketilmiyor. Bu da balıktan alacağınız vitaminin çoğunu büyük oranda düşürüyor. Biz de sizler için sağlıklı balık tüketmek için püf noktalarını derledik.

Balık nasıl sağlıklı tüketilir?

Öncelikle tazelik önemli

Öncelikle en önemli konu balığın tazeliğinden emin olmak. Satın aldığınız balıkların pulları katiyen dökülmemiş ve canlı bir görünümde, gözlerinin de canlı bakması gerekiyor. Bunların yanı sıra bir balığın taze olduğunu deniz kokmasından da anlayabilirsiniz. Üzerine bastırdığınızda balık hemen eski haline geliyorsa ve balık dik bir konumdaysa yine tazedir. Son olarak solungaçlara bakacak olursanız eğer solungaçlar kırmızı kan rengindeyse balık tazedir değilse bayattır. Ancak bu konuda pek çok hile yapıldığı için balıktan anlayanların en son bakacağı yer balığın solungaçlarıdır.

Balık çeşitleri de sağlıklı beslenmek için önemli

her ne kadar balıkların hepsi vitamin ve protein bakımından zengin bir kaynağa sahipse de bazı balıklar diğerlerinin önüne geçiyor. Örneğin, hamiş gibi demir yönünden daha zengin olan balıklar sağlıklı beslenmenizde size daha çok fayda sağlayabilir. Sardalya, levrek, turna türleri de kalsiyum ve D vitamini yönünden oldukça zengin balıklar olarak biliniyor. Somon, lüfer, uskumru, sardalya gibi lezzetlerinden mest olunan balıklar da omega 3 yağ asitleri bakımından daha zengin olan balıkları oluşturuyor.

Balığı sağlıklı tüketmek

Pişirme teknikleri işin püf noktası

En pahalı ve faydalı balığı almış olabilirsiniz ama pişirme tekniklerini doğru yapmadığınız takdirde sağlıklı bir öğün tüketmek isterken pek çok yanlış yapabilirsiniz. Örneğin pişirme esnasında balığa limon sıkmak, balığın içerdiği toksin maddelerin yok olmasına ve balığın lezzetlenmesine olanak sağlıyor. Öncelikle hangi yöntemle olursa olsun balıkları çok pişirmeyin. Çok pişen balıklarda protein kaybı çok olduğu için vücudunuz alacağı fayda azalıyor. Bu yüzden balıklarınızın hafif sulu kalacak şekilde pişmesi gerekiyor. En sağlıklı pişirme yöntemi elbette ki ızgara ve fırın olarak kabul ediliyor. Her ne kadar bazı balık türlerine örneğin (hamsi, palamut, barbun, istavrit) kızartma yakışsa da ızgarada ve fırında balık yemek sağlık açısından pek çok faydayı beraberinde getiriyor. Ayrıca taze balığın yanında yoğurt tüketmek sanıldığının aksine zehirlemiyor ve lezzetli oluyor. Balığı taze sebze ve salata ile birlikte tüketmek ise balığın daha sağlıklı olmasına yardımcı oluyor Her ne kadar fırın ve ızgara pişirme yöntemi için sağlıklı kabul edilse de bu yöntemle beraber balığınıza krema ve şeker içeren soslar eklediğiniz zaman balığa fazla kalori ekleyerek besin değerlerini düşürüyorsunuz.

Afiyet olsun…