Erkeklerin korkulu rüyası varikosel hastalığının nedenlerinden birinin hamam ve aşırı sıcak suyla duş almak olduğu ifade ediliyor. Doç. Dr. İzak Dalva hastalığın detayları hakkında açıklamalarda bulunmuş durumda.

Daha çok uzun boylu, kilolu, ağır spor yapan, kronik öksürük nöbeti geçiren, kabızlık yaşayan, varisleri olan, çok sıcak suyla banyo yapan, sık sık hamam ve saunaya giden erkeklerde görülen varikosel, tedavi edilmemesi durumunda başta kısırlık olmak üzere birçok soruna neden oluyor.

Erişkin erkeklerin yüzde 12’sinde rastlanan ve kısırlığın en çarpıcı özelliklerinden biri olan varikosel, kronik ve ilerleyici bir hastalık olarak biliniyor. Hastalar bu hastalıktan ancak ve ancak tedaviyle iyileşebiliyor. Testisten çıkan toplardamarların, aynen bacaklardaki varislerde olduğu gibi genişlemesiyle ortaya çıkan varikosel, erkek kısırlığının en önemli nedenlerinden biri olarak kabul ediliyor. Genellikle ergenlik dönemi ve sonrası görülmeye başlanan varikosel, testis boyutunda küçülmeye, sperm ile testosteron üretiminde azalmaya neden olur. Doğurganlık üzerine etkileri ise spermlerde bozulma, testis volümünde azalma testosteron salgılayan hücrelerde azalma ve fonksiyon bozukluğu olarak sıralanabilir. Testis üzerinde şişlik, kabarıklık, daha çok ayakta kaldıkça artan ağrı, testis boyutunda küçülme, testislerde sıcaklık ve terleme hissi gibi belirtileri olur.

Sıcak banyo ve saunaya dikkat!

Varikosel daha çok uzun boylu, şişman, karın içi basıncı artıran ağır spor yapan, kronik öksürük nöbeti geçiren, karın içi basıncı artıran kabızlık yaşayan, varisleri olan, çok sıcak suyla banyo yapan, sık sık hamam ve saunaya giden erkeklerde sıkıntı yaratabilir. Kronik ve ilerleyici bir hastalık olan varikosel, tedavisiz düzelme göstermez. Tedavi edilmemesi durumunda; testis boyutlarında küçülme, sperm parametrelerinde ilerleyici bozulma, testiste hormonal bozulmalara neden olup, ereksiyon yetersizliği gibi cinsel problemlerin ortaya çıkmasına da yol açabilir.

Varikosel

Önce fizik muayene 

Varikosel tanısı ayakta fiziki muayene çok önemli. Ayrıca ultrason muayenesi de ek olarak yapılmalıdır. Erkeklerin ayakta testislerini muayene etmesi, testis üzerinde şişlik, dolgunluk ve ağrı saptamaları durumunda ise doktora gitmeleri büyük önem taşıyor. Varikosel rahatsızlığında ayrıca meni analizi yapılması, hastada testosteron düzeyine bakılması da önem taşıyor. Yapılan muayeneler sonucundan varikoselin tek veya çift taraflı olduğu ve derecesi belirlenir. Varikosel yüzde 80 sol tarafta, yüzde 15 oranında ise iki taraflı görülebilir.

Olumlu etkiler yaklaşık bir yıl sonra ortaya çıkar

Varikosel ameliyatının olumlu etkileri 6-9 ay sonra ortaya çıkıyor ve çocuk isteyen çiftlerin, varikosel ameliyatından sonra bir yıl beklemesi gerekiyor. Ameliyattan sonra ise spontan gebelik oranı artıyor. Aynı zamanda yardımcı üreme yöntemleriyle de (tüp bebek vb.) başarı oranlarında olumlu etki sağlanabilir.

Ameliyat sonrası nüks riski yüzde 1!

Varikosel ameliyatı, mikrocerrahi yöntemle yapılır. Kasık bölgesine yapılan 2-3 santimlik bir kesi ile testis etrafındaki damarlar bağlanır ve nüks etme ihtimali yüzde 1’dir. Hasta ameliyat sonrasında ertesi gün taburcu edilir, 2-3 gün içinde normal hayatına devam edebilir. Ancak ağır egzersizler, sporlar ya da bisiklete binme gibi aktivitelerden 5-6 hafta uzak durması gerekir.