Bonneville düzlüklerinde 810 km/s hıza çıkan Team Vasco ekibinin Turbinator II adlı aracı dünyanın teker üstünde giden en hızlı aracı olma ünvanını elde etti. Bu yüksek hız tek yönde olduğu için şimdilik yeni bir rekor resmi olarak kayıtlara geçemedi. Bunun sebebi ise hava koşullarının başka bir yöne gidilmesini olanaksız kılması. Hız denemesi rekoru denemelerinin çift yönlü olması gerektiğini de hatırlatalım. Denemenin görevliler önünde tekrarlanacağının da altı çiziliyor.

Araca çeşitli modifikasyonlar yapılması ile elde edilen bu yeni yüksek hız için daha hafif alüminyum tekerler ve Chinook helikopter motorundan gelen artırılmış beygir gücü öne çıkıyor. Aracın giderken çıkardığı jet sesi ise akılları baştan alıyor. Aracın içerisinde olmak nasıl bir histir oldukça merak ediyoruz.

Turbinator II önemli bir başarıya imza atmış olsa da hala Thrust SSC elinde bulunan rekoru kırmak konusunda ağır kalıyor. Thrust SSC ise 1,228 km/s hız elde etmişti. Yine Turbinator II emin adımlarla ilerliyor. Thrust SSC jet tahrikli ve sürüş lastiklerine sahip olmayan bir araç. Diğer taraftan Turbinator II dört teker üzerinde gidiyor. Yani araçlar birbirinden farklı yapıda.