Artık ehliyet almak isteyen adaylar elektronik ortam üzerinden de başvurularını gerçekleştirerek ehliyet sahibi olabilecekler. Bu sisteminin en güzel yanı ise adayların aylarca merkezi sınav sistemini beklemelerini ortadan kaldıracak olması. Elektronik ehliyet sınavından yararlanmak isteyen adayların ise öncelikle randevu almaları gerekiyor. Randevu aldıktan sonra ilk sınavına giren adayların başarısız olmaları halinde yeni bir sınav için başvuru hakları bulunuyor.

İlk başvurularında olduğu gibi adayların bir sonraki sınav için de aynı şekilde randevu oluşturmaları gerekiyor ve bu işlemi yaptıktan sonra da 15 gün sonrası için e-Sınav hakları doğuyor. Bir aday en son katıldığı sınavdan sonra 45 gün içinde elektronik sınava girmezse bir hakkı yanmış oluyor. O yüzden en son girilen e-Sınav tarihinden itibaren adayların geciktirmeden elektronik sınava girmeleri gerekiyor.

E-Sınav ile anında sonuçları öğrenebileceksiniz

Sürücü adayları pek çok kolaylığı beraberinde getiren e-Sınav aynı zamanda sonuçların hızlı bir şekilde öğrenilmesine de imkan tanıyor. Sınavı tamamlayan adaylar, aynı saat içerisinde sonuçlarını öğrenebiliyorlar. Merkezi sistemde ise bu süre 10 günü bulabiliyordu ve adaylar sınavdan kaldıkları takdirde de bir sonraki sınav tarihini beklemek zorunda kalıyorlardı. Ayrıca tarih belirleme işlemi aylarca sürebiliyordu. Ancak e-Sınav ile adaylar en yakın tarihe sınav için randevu alabiliyorlar ve bu da zamandan kazanç açısından çok önemli bir uygulama olduğunu gösteriyor.

E- Sınav hakkında adayların bilmesi gerekenler

E-Sınav, basılı evrak kullanılmaksızın sınav uygulama ve değerlendirilmesine ilişkin her türlü işlemin elektronik ortamda ve bilgisayarlar aracılığıyla yapıldığı sınav türüdür. Adaylar, anlaşmalı bankalara 70 TL’lik e-Sınav giriş ücretini ödedikleri taktirde bu hizmetten yararlanabiliyorlar. Elektronik sınava başvuru yapabilmek için adayların sürücü kursunun vereceği teorik eğitimi tamamlamaları gerekiyor. Eğitimi tamamlayan sürücü adayları elektronik sınav merkezlerinde sınava girebilecekler.

Adayların sınava giriş için 4 hakkı bulunuyor

Adayların, e-Sınava giriş için 4 hakkı bulunuyor ve bu sınav için başvuru yapanların ise teorik sınava başvuru hakları bulunmuyor. Ancak teorik sınava giren bir adayın ise e-Sınava giriş hakkı bulunuyor. 2018 e-Sınav kılavuzuna göre, sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan adayların, e-Sınav tarihinden en az 3 gün önce randevularını değiştirme hakları bulunuyor.

Elektronik sınavda adaylara; 12 ilk yardım, 23 trafik, 9 motor ve 6 trafik sorusu olmak üzere toplamda 50 soru yönlendiriliyor. Adayların ise bu soruları kendilerine tanınan 45 dakikalık sürede tamamlamaları gerekiyor.  Sınavda başarı elde eden adaylar direksiyon sınavı için ise en az 2 hafta sonra olmak koşuluyla ileri bir tarihte sınava girebiliyorlar.