Son günlerde başı menkul kıymetler dolandırıcılığıyla dertte olan Elon Musk sorunlar ile uğraşmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile anlaşan Elon Musk Tesla yönetim kurulu başkanlığı görevini 3 yıl süreyle bırakacak ve 20 milyon dolar ceza ödemek durumunda kalacak.

Geçtiğimiz günlerde cereyan eden olaylar silsilesini hatırlayacak olursak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Musk’ın Tesla hisselerini geri toplamak ve borsadan çekmek için mali kaynağı bulduğuna ilişkin Twitter mesajlarının yanıltıcı olduğunu öne sürerek dava açmıştı. Bu davayla birlikte komisyon tarafından Elon Musk’ın, halka açık bir şirkette yöneticilik yapmasının yasaklanması talep edilmişti. Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın dolandırıcılık iddiası ise Twitter üzerinden attığı mesajlara dayandırılmıştı. Elon Musk, bu mesajlarında planı için gerekli kaynağı bulduğunu ve yatırımcılara hisse başına 420 dolar teklif edeceğini yazmıştı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ise iddianın doğru olmadığını ve Musk’ın gerçekte, herhangi bir fon ile kaynak anlaşması yapmak bir yana, böyle bir anlaşmanın ana hatlarını dahi daha konuşmadığını savunarak dava açma kararı almıştı.

Elon Musk şirket içindeki gücünü kaybediyor

Elon Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile anlaşma uyarınca CEO olarak kalmaya devam edecek ancak 45 gün içinde yönetim kurulu başkanlığını bırakmak durumunda kalacak. Musk’ın yerine ise bağımsız bir yönetim kurulu başkanı atanacak. CEO’luk ve Yönetim Kurulu Başkanlığının ayrılması ile Musk’ın şirket içindeki gücünün azalacağına dikkat çekiliyor. Anlaşma gereği Elon Musk’a, Tesla ile ilgili sosyal medya mesajlarını da bir yaptırım getirildi. Bundan sonraki süreçte Musk, şirketin iletişim kurallarına uyak durumunda kalacak.