Otomotiv sektörüne kazandırdığı yeniliklerle gündemden düşmeyen Tesla CEO’su Elon Musk, bu sefer gündeme başını ağrıtacak bir dava skandalıyla geldi.  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, elektrikli araba üreticisi Tesla sahibi Musk hakkında menkul kıymetler dolandırıcılığı suçlamasıyla dava açtı.

Komisyon, Musk’ın Tesla hisselerini geri toplamak ve borsadan çekmek için mali kaynağı bulduğuna ilişkin açıklamasını inandırıcı bulmadı ve yanlış yönlendirici olduğunu savundu. Açılan dava ile ayrıca Musk’ın halka açık bir şirkette yöneticilik yapmasının yasaklanması da talep edildi. Borsa komisyonu yaptığı açıklamayla Elon Musk’ın,  borsaya ve yatırımcılara zarar verdiğine dikkat çekerek, ortaya çıkan bu karmaşıklıktan dolayı da kendisine finansal bir yaptırımda bulunulmasını talep etti.

Elon Musk dava karşısında dürüstlük savunması yaptı

Dava öncesinde yaşananlara baktığımızda geçtiğimiz ay Güney Afrikalı iş adamı, bir açıklamada bulunarak, şirket hisselerini toplamak için yatırımcılara hisse başına, mevcut değerinin beşte bir daha fazlası olan 420 dolarlık ödeme yapmayı teklif edeceğini duyurmuştu. Bu duyurunun akabinde ise Elon Musk, bu sefer de Twitter üzerinden yatırımcıların tavsiyeleri ile bu plandan vazgeçtiğini açıklamıştı. Davanın ardından ise Musk kendisini, “Dürüstlük benim hayatımdaki en önemli değer olmuştur ve bunu hiçbir zaman tartışma konusu yapmadığım bilinir.” diyerek savundu.