ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü bilim insanları, erkekler için yeni bir doğum kontrol yöntemini test etmeye başladı. Kullanılan bu yeni yöntem bir jelden oluşuyor ve test aşamasında olan bu uygulama 420 çiftin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Çiftler üzerinde uygulanan jelin içerisinde erkeğin enerjisini ve libidosunu düşürmeden sperm oluşumunu engelleyen iki çeşit hormon bulunuyor ve sırt bölgesine sürülerek uygulanıyor.

Jel sayesinde doğum kontrol hapları tarih oluyor

Hormonların jel kullanılarak vücuda zerk edilmesinin sebebi ise hapların testosteron hormonunu çok hızlı şekilde vücuttan atabilmesi. Jelin içindeki progestin hormonu olan nestoron ise sadece spermin üretildiği bölgede testosteronu bloke ediyor ve vücudun geri kalanında testosteron nestoronun yerini alarak kanda dolaşmaya devam ediyor. Böylelikle sperm hariç tüm fonksiyonlar aynı şekilde işlemeye devam ediyor.

Jel prezervatiflere göre daha güven veriyor

Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Enstitüsü’nde doğum kontrol geliştirme programının başında olan Diana Blithe, jelin neden tercih edilmesin gerektiğine ilişkin olarak ise şunları söyledi: “Jelin içerisinde progestin ve testosterone hormanları var. Testlerde başarılı olup olmadığını göreceğiz. Prezervatiflerde yüzde 13’e varan başarısızlık oranı mevcut. Hormonal önlemlere baktığımızda bu oranın yüzde 7’ye düştüğünü görüyoruz. Erkekler kendi doğum kontrol yöntemlerinde seçeneğe sahip olurlarsa daha bu bazıları için daha uygun bir seçenek olabilir.”

Bir yıl sürecek olan testler başarılı olduğu takdirde yepyeni bir doğum kontrol şekli ortaya çıkacak ve aile planlamasında erkek ile kadının rolleri ve sorumlulukları daha eşit seviyelere gelecek.